Viyana Borsası'ndan İMKB şirketleri için endeks -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB),…

  • Yazı boyutu
Viyana Borsası'ndan İMKB şirketleri için endeks
  -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB),…

Viyana Borsası'ndan İMKB şirketleri için endeks -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Borsa'da işlem gören 20 şirketin ağırlıklı piyasa değerinden oluşan bir endeks hazırlanması için Viyana Borsası ile anlaşma imzalayacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Borsa'da işlem gören 20 şirketin ağırlıklı piyasa değerinden oluşan bir endeks hazırlanması ve yayını için Viyana Borsası ile anlaşma imzalayacak.
     İMKB açıklamasına göre iki borsa arasında 28 Eylül'de Viyana'da imzalanacak anlaşmayla, Viyana Borsası, endeks kapsamında yer alan şirketler için İMKB'de işlem yapılan tüm günler için hesaplama yapacak ve yayınlayacak. "IBTX" (Istanbul Traded Index) adıyla hesaplanacak ve yayınlanacak olan endeks, Viyana Borsası'nda Avro, Amerikan Doları ve Türk Lirası karşılıklarıyla gerçek zamanlı olarak yer alacak. Söz konusu endeks Viyana Borsası internet sitelerinde yayınlanacak ve veri yayın kuruluşları aracılığıyla kullanıcılara/yatırımcılara iletilecek.
     Açıklamada değerlendirmesine yer verilen İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Viyana Borsası ile bu anlaşmayı imzalayacak olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Turhan, "Bu endeks projesinin iki Borsanın da çıkarlarına hizmet edeceğine, işbirliğini güçlendireceğine ve bölgesel Borsaların karşılaştığı küresel sorunlarla başa çıkma çabalarına katkıda bulunacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Viyana Borsası ve Orta ve Doğu Avrupa Borsalar Grubu (Wiener Börse AG and the CEE Stock Exchange Group) Yönetim Kurulu Üyesi Michael Buhl, 1996 yılından beri Doğu Avrupa ve Rusya Bölgesel endeksi uzmanlığı inşa edildiğini bildirdi. Buhl, "Uzun dönemde kazanılan bu bilgiyi yeni ortağımıza sunabilmekten mutluyuz. Dünyanın en dinamik piyasalarından birisini izleyecek olan IBTX'i oluşturmaktan ve müşterilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz" dedi.
     Viyana Borsası, ayrıca, endekste yer alan şirketlerin kapanış fiyatları dahil, endeks bileşenlerinin kapsamlı bilgisini de günlük olarak duyuracak. Söz konusu bilgiler, Viyana Borsası tarafından özel isteklere göre de talep edenlere sunulabilecek. Anlaşmaya göre, endeksin veri dağıtıcılar gibi üçüncü kişilere satılması, pazarlanması, dağıtılmasından da Viyana Borsası sorumlu olacak.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir