Visa Kartlı Harcama Endeksi -Endeksin ilk sonuçlarına göre, tüketim harcamaları geçen yılın son…

  • Yazı boyutu
Visa Kartlı Harcama Endeksi
  -Endeksin ilk sonuçlarına göre, tüketim harcamaları 
  geçen yılın son…

Visa Kartlı Harcama Endeksi -Endeksin ilk sonuçlarına göre, tüketim harcamaları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı

Visa Kartlı Harcama Endeksi'nin ilk sonuçlarına göre, tüketim harcamaları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı.
     Visa Europe açıklamasında, Visa Europe'un Türkiye'de tüketim harcamalarını aylık bazda ölçümleyerek, ekonomiye ait verilerin erken dönemde elde edilmesine olanak tanıyan Visa Kartlı Harcama Endeksi'ni hayata geçirdiği bildirildi.
     Visa Kartlı Harcama Endeksi, aralık 2012'de bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış gösterirken, aralık 2011'e göre ise yüzde 5,9'luk yükseliş sergiledi. Geçen yılın son çeyreğine bakıldığında, 2011 yılı son çeyreğine göre değişim yüzde 5,3 olurken, yıllık bazda bir önceki yıla oranla yüzde 2,0'lık bir artış yaşandı.
     Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman konuya ilişkin açıklamasında, tüketimin ekonominin önemli bir bileşeni olduğunu belirterek şunları kaydetti:
     "Kartlı harcamalar 2003 yılında GSYH tüketim harcamalarının yüzde 25'ini temsil ediyordu. Bu rakamın, 2012 yılının ilk 3 çeyreğinde yüzde 70'e ulaşmasıyla kartlı harcamaların seyri, ekonominin seyrini açıklayabilir düzeye geldi. Hanehalkı tüketimi içinde kart kullanım oranlarının artmış olması da endeksin bugün yapılmasını anlamlı hale getirdi. Kamuoyuna açık olacak bu verilerin, finansal analistler, ekonomide karar alıcılar, akademisyenler ve gazeteciler için, ekonomik analiz ve yorum yaparken faydalı olacağına inanıyoruz."
     Endeks sonuçlarını da değerlendiren Ülman, Visa Kartlı Harcama Endeksi'ne bakarak 2012 yılının son çeyreğinde ekonomide yumuşak iniş sürecinin tamamlanarak, beklenen çıkışın başladığını belirtti.
     Ülman "Özellikle GSYH tüketim harcamaları ile Visa Kartlı Harcama Endeksi arasındaki paralellik nedeniyle, GSYH tüketim harcamalarında 2012'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 5 oranında bir artışın gerçekleşmiş olduğunu düşünüyoruz" dedi.
     Ülman, Visa Kartlı Harcama Endeksi'ni incelerken, kartlı harcamaların ekonomideki sert iniş ve çıkışları yumuşattığını gözlemlediklerini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 91 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir