VİOP 21 Aralık'ta işleme başlıyor -VİOP'da bugüne kadar VOB'da işlem yapan yatırımcıları bazı…

  • Yazı boyutu
VİOP 21 Aralık'ta işleme başlıyor
  -VİOP'da bugüne kadar VOB'da işlem yapan yatırımcıları 
  bazı…

VİOP 21 Aralık'ta işleme başlıyor -VİOP'da bugüne kadar VOB'da işlem yapan yatırımcıları bazı farklılıklar bekliyor -Gedik Yatırım Vadeli İşlemler Sorumlusu Mümtaz Uslu: "VİOP'la sözleşme bazlı teminatlandırmadan Portföy bazlı teminatlandırmaya geçiliyor (SPAN)" "Aracı kurumların büyük oranda hazır olmadıklarını biliyoruz. Ancak alt yapı hazırlıklarını hızlı bir şekilde tamamlamaya başladılar"

Bekir Gürdamar - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan bugün düzenlediği basın toplantısında 3 Aralık'ta işleyiş esasları hakkında genelgenin yayımlandığı Vadeli İşlem ve opsiyon Piyasası'nın (VİOP) 21 Aralık tarihinde işleme başlayacağını açıkladı.
     İlk etapta 10 hisse senedine faaliyete geçecek olan VİOP'da, Garanti Bankası, İş Bankası C Grubu, Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Türk Hava Yolları, Ereğli Demir Çelik, Sabancı Holding, Turkcell ve Tüpraş pay senetleri üzerine vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri işlem görecek. VİOP'da bugüne kadar VOB'da işlem yapan yatırımcıları bazı farklılıklar bekliyor. Bunların başında işlem saatlerinin değişmesi, teminatlandırma, açılış ve kapanış seansı uygulaması ve yeni tip emirler bu farklılıkların bazıları.
     Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gedik Yatırım Vadeli İşlemler Sorumlusu ve Portföy Yöneticisi Mümtaz Uslu aracı kurumların bir çoğunun alt yapı hazırlıklarını henüz tamamlayamadığını ancak epeyce yol aldıklarını belirtti.
     Uslu uzun süre gündemi meşgul eden "hangi borsada işlem göreceği" tartışmalarının sona ermesinden ve hisse senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonların İMKB' ye verilmesinden memnun olduklarını belirterek yaşanan gecikmeyle ilgili olarak "Böyle bir gecikme olmasa bu ürünler piyasada çok daha önce işlem görüyor olur ve piyasanın gelişimine katkıda bulunurdu" dedi.
     Aracı kurumların büyük oranda hazır olmadıklarını ifade eden Uslu "Aracı kurumlar karardan sonra alt yapı hazırlıklarını hızlı bir şekilde tamamlamaya başladılar, biz de Gedik Yatırım olarak epey yol aldık, kısa sürede hazır hale gelebileceğimizi söyleyebiliriz" görüşüne yer verdi.
     İMKB genelgesinde, açılış ve kapanış seanslarının opsiyon ve vadeli işlem kontratlarında da yapılabileceğinin belirtildiğinin hatırlatılması üzerine açılıştan önce, kapanışta veya seansın herhangi bir anında bir denge fiyat belirlenme ihtiyacının olduğu durumlarda Borsaya fiyat sabitleme seansı düzenleme yetkisi verildiğini söyleyen Uslu "Açılışta baz fiyat olarak kullanılmak üzere normal seanstan önce fiyat sabitleme seansı düzenlenmesinin yararlı olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun sözleşme ve pazar bazında değerlendirilmesi ve gerekli olduğunda uygulanması gerekmektedir, Genelge de tanınan yetki de bu şekildedir bu nedenle olumlu buluyoruz" dedi.
    
     -"Sözleşme bazlı teminatlandırmadan Portföy bazlı teminatlandırmaya geçiliyor (SPAN)"
    
     Uslu, teminatlandırmada bazı farklılıkların olduğu, bunun yatırımcılara ve kurumlara olumlu ya da olumsuz etkileri olacak mı sorusuna ilişkin olarak ise şu değerlendirmede bulundu:
     "Sözleşme bazlı teminatlandırmadan portföy bazlı teminatlandırmaya geçiliyor (SPAN) , fazla teknik detaylara girmeden, farklı risk seviyelerindeki varlıklardan standart bir teminat almak yerine portföyün risk seviyesini belirleyerek teminat alınması şeklinde olacağını söyleyebilirim. Burada amaç yatırımcıdan istenecek teminatın gereğinden fazla olmaması ve piyasa riskini de karşılayacak kadar teminat alınması esasına dayanmaktadır."
     İşlem saatlerinin, hisse bazlı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde İMKB ile aynı olmasını doğru bulduğunu ifade eden Uslu, endeks opsiyonlarında ise İMKB hisse işlem saatleri dışında kesintisiz ve daha uzun işlem saatlerinin uygulanması gerektiğini savundu.
     Uslu emir iletimi ile ilgili yeniliklerle ilgili olarak ise, emir iletiminde mevcut emir türlerinin yanında vadeli kontratlarda kullanılan şarta bağlı emir ve strateji emirlerinin de olacağını, özellikle şarta bağlı (stop loss), biri diğerini iptal eder veya biri diğerini aktive eder gibi emirlerin yatırımcıların risklerini yönetmeleri açısından oldukça kullanışlı emir tipleri olduğunu belirterek bu tip emirlerin kaldıraçlı piyasalarda yapılan işlemlerde sıklıkla kullanıldığını söyledi.
     Yayımlanan genelgede belirtilen "Borsa payları"nın vadeli sözleşmeler için yüzbinde 4, opsiyonlar için yüzbinde 8 olarak belirlendiğine değinen Uslu "Borsa payları" yüksek tutulduğunu, biraz daha aşağı çekilebilmesi durumunda piyasanın gelişimine faydası olabileceğini kaydetti.
    
    

Bu haberi 384 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir