Vietnam'ın Petrovietnam şirketi Özbekistan'da petrol-gaz aramalarına 61,6 milyon dolarlık yatırım…

  • Yazı boyutu
Vietnam'ın Petrovietnam şirketi Özbekistan'da petrol-gaz aramalarına 61,6 
milyon dolarlık yatırım…

Vietnam'ın Petrovietnam şirketi Özbekistan'da petrol-gaz aramalarına 61,6 milyon dolarlık yatırım yapacak

Vietnam'ın Petrovietnam Exploration & Production (PVEP) şirketi, Özbekistan'daki petrol-gaz aramaları için 61,6 milyon dolarlık yatırım yapacak.
     Özbekneftgaz ile Petrovietnam Exploration & Production (PVEP) arasında daha önce imzalanan "Molabaur" yatırım bölgesinde 5 yıl boyunca 61,6 milyon dolarlık petrol-gaz jeolojik arama-keşif çalışmalarını öngören anlaşma, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.
     Cumhurbaşkanı Kerimov tarafından onaylanan söz konusu anlaşmaya göre, Vietnam şirketinin, 3 bin 600 kilometrekarelik Molabaur yatırım bölgesinde, petrol-gaz yataklarının tespit edilmesi halinde, taraflar "ürün paylaşımı anlaşması" imzalayacak.
     Vietnam'ın Petrovietnam Exploration & Production (PVEP) şirketi, ülkenin Üstyurt bölgesindeki Kossor yatırım bölgesinde de jeolojik arama-keşif çalışmaları için Şubat 2010'da Özbekneftgaz ile işbirliği anlaşmasıyla 5 yıl içerisinde 29,4 milyon dolarlık yatırım yapmayı üstlenmişti.
     Petrovietnam, ayrıca 2010 yılında ülkedeki Buhara-Hive yatırım bölgesinde de jeolojik arama-keşif imkanlarının araştırılmasına yönelik Özbekneftgaz ile işbirliği anlaşması imzalamış bulunuyor.
     Özbekneftgaz verilerine göre, 4,1 milyar ton petrol-gaz ürünlerinin olduğu tahmin edilen perspektifli petrol-gaz bölgelerinin yüzde 64'ü, ülkede faaliyette bulunan yabancı işletmelere, arama-keşif çalışmaları için verilmiş bulunurken, yabancı şirketlerce, ülkedeki 48 yatırım bölgesinin 18'inde jeolojik arama-keşif çalışmaları sürdürülüyor, 8 bölgede ise jeolojik arama-keşif çalışmalarının yapılmasına ilişkin görüşmeler devam ediyor.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir