Vida ve somun için montaj takımları ve anahtarlara yeni standart

  • Yazı boyutu
Vida ve somun için montaj takımları ve anahtarlara yeni standart

Vida ve somun için montaj takımları ve anahtarlara yeni standart

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, "Vidalar ve Somunlar İçin Montaj Takımları-Yıldız Ağızlı ve Kombine Anahtarlar İçin Özellikler ile İlgili Tebliğ'i" Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Tebliğe göre, 31 Ocak 1993 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Mecburi Standard: 93/4-5 Tebliği" ile bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan "Anahtarlar-Cıvata ve Somunlar için Yıldız-Metrik" standardı mecburi uygulamadan kaldırılacak. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından revize edilmiş olan TS 3794 "Vidalar ve Somunlar için Montaj Takımları-Yıldız Ağızlı ve Kombine Anahtarlar için Özellikler" standardı imalat ve satış safhalarında mecburi olarak uygulanacak.
     Söz konusu standart, vida ve somunların sıkılmasında veya sökülmesinde kullanılan, ekinde yer alan föylerinde ve ilgili standartlarda belirtilen anahtar ağzı ölçülerindeki yıldız ağızlı ve kombine anahtarlarla ilgili kuralları kapsıyor.
     Bu standart kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak.
     TS 3794 "Vidalar ve Somunlar için Montaj Takımları-Yıldız Ağızlı ve Kombine Anahtarlar için Özellikler" standardı TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilecek.
     Tebliğ, 3 ay sonra yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 222 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir