VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Yönetim…

  • Yazı boyutu
VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi
  -Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Yönetim…

VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gür Çağdaş: -"Yapılan araştırmalara göre dünyadaki finansal varlığın 2020 yılı sonunda 400 trilyon dolara kadar ulaşması ve bunun 120 trilyon dolarının gelişmekte olan ülkelerde olması bekleniyor"

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gür Çağdaş, yapılan araştırmalara göre dünyadaki finansal varlığın 2020 yılı sonunda 400 trilyon dolara kadar ulaşması ve bunun 120 trilyon dolarının gelişmekte olan ülkelerde olmasının beklendiğini söyledi.
     Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi'nde "Sermaye Piyasası Gündemi" adlı panelde konuşan Çağdaş, bugün dünyada 200 trilyon dolar civarında bir finansal varlık olduğunu söyledi.
     Bunun yüzde 20'sinin gelişmekte olan ülkelerde olduğunu belirten Çağdaş, yapılan araştırmalara göre dünyadaki finansal varlığın 2020 yılı sonunda 400 trilyon dolara kadar ulaşmasının ve bunun 120 trilyon dolarının gelişmekte olan ülkelerde olmasının beklendiğini dile getirdi.
     2020 yılında dünyadaki sermaye açığının 12 trilyon dolara çıkmasının beklendiğini aktaran Çağdaş, özellikle hızlı gelişen ülkelerdeki firmaların arz edilenden daha fazla sermaye talebinde bulunacağını ifade etti.
     Türkiye'nin ekonomik performansına rağmen, sermaye piyasalarının bunların gerisinde kaldığını söylemenin yanlış olmayacağını ifade eden Çağdaş, sermaye piyasalarının bugünkü gelinen noktada ekonomik gelişmişlik seviyesinde olmadığının altını çizdi.
     Hem genel hukuki düzenlemeler, hem de mevzuat tarafında bunun düzenlenmesi gerektiğine dikkati çeken Çağdaş, yeni Sermaye Piyasası Kanunu'n çok büyük rol üstleneceğinin altını çizdi.
     Türkiye'nin tasarruf fakiri bir ülke olduğunu belirten Çağdaş, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bunun GSMH'ya oranına baktığımız zaman, bu yüzde 12-13'ler civarında. Bu, 10 sene evvel yüzde 20'ler civarındaydı. Büyüyoruz ama biraz tüketerek büyüyoruz. Büyümeyi sürdürülebilir kılmak için tasarruf, yatırım ve büyüme kolerasyonuna mutlaka dikkat etmek lazım. Yeteri kadar tasarruf birikimimiz olmazsa, o zaman da sürdürülebilir büyümeyi kolaylıkla koruyamıyorsunuz."
     Sermaye Piyasası Lisanslama ve Eğitim A.Ş. Genel Müdürü Bekir Yener Yıldırım ise Türkiye'nin finansal okur yazarlıkta dünyayı epey geriden takip ettiğini söyledi.
     2023 hedeflerinin tutturulabilmesi, İstanbul'un finans merkezi olabilmesi için Türkiye'deki finansal alt yapının iyileştirilmesi gerektiğini aktaran Yıldırım, Türkiye'nin bölgenin ve küresel dünyanın merkezi olmak istiyorsa risk yönetimi gibi alanlarda daha fazla uzman yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir