VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan:…

  • Yazı boyutu
VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi
  -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan:…

VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: -"Vergide ödeyebilenlere daha fazla yük getiriliyor. Bunun (verginin) yaygınlaştırılması halinde önemli bir tasarruf imkanı sağlanacağına inanıyorum" -"Halka açılma şirketlerimize bir kültür, azınlık ortaklıklarımıza saygı, bundan sonraki nesillere bırakacaklarımız için sürdürebilirlik getirdi"

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, vergide ödeyebilenlere daha fazla yük getirildiğini belirterek, verginin yaygınlaştırılması halinde önemli bir tasarruf imkanı sağlanacağına inandığını söyledi.
     Özilhan, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi'nde "Şirketlerin Piyasa Değerinin Oluşmasında Kurumsal Yönetimin Etkisi" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, her ortaklığın olduğu yerde adı kurumsal yönetim olmasa bile o ilkelerin kullanılması gerektiğini belirterek, "Ortaklık artıkça birtakım değişiklerin olması gerekiyor. Son dönemde buna kurumsal yönetim denildi. Bugün ilkelerini saydığımız konuyu bilerek ya da bilmeyerek biz uyguladık" diye konuştu.
     "Eğer halka açık şirketseniz ve ortaklığınız varsa, muhakkak güveni sağlamak mecburiyetindesiniz" diyen Özilhan, "Halka açılma şirketlerimize bir kültür getirdi. Azınlık ortaklıklarımıza saygı getirdi. Bundan sonraki nesillere bırakacaklarımız için sürdürebilirlik getirdi. Kurumsal yönetim ilkeleri, bürokratlardan çalışanlara kadar içinize sinmişse hakikaten Türkiye'nin performansını hızlandırır" dedi.
     "Diyelim ki yatırım için bir şirket geldi. O da Borsa İstanbul. Buna para koyar mısınız koymaz mısınız-" sorusuna Özilhan, "Bunu danışmanlara sorarım. Şahsen yatırırım da şirket olarak düşünürüm. Şahsıma risk alırım, ama şirketim için risk alamam" diye konuştu.
     Özilhan, Türk finansal sektörünün küresel krizde sağlam bir yapıda kalması için BDDK'nın çok önemli bir unsur olduğunu söyledi.
     Basel III'ün kullanılması halinde ilave birtakım emniyet supapları getirildiğini anlatan Özilhan, emniyet supaplarının da sermaye rasyolarını artırdığını, dolayısıyla Türkiye'nin bankacılıktaki yeterlilik gücünü azaltığını ifade etti.
     Bu konuda piyasa şartlarına göre hareket edilmesi gerektiğine dikkati çeken Özilhan, çok sert kararlar alındığı zaman dezavantajlı duruma geçildiğini dile getirdi.
     Kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması gerektiğini belirten Özilhan, hükümetin birçok konuda önemli başarıları olduğunu, vergi reformlarıyla ilgili önemli adımlar attığını, ama halen bunun tabana yayılmadığını kaydederek, "Amiyane tabiriyle kümeste kim varsa onu yolmaya çalıştık" dedi.
     Vergide ödeyebilenlere daha fazla yük getirildiğini aktaran Özilhan, verginin yaygınlaştırılması halinde önemli bir tasarruf imkanı sağlanacağına inandığını kaydetti.
     Yatırım ortamının daha fazla iyileştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Özilhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Halen çok yoğun bir bürokrasi görüyoruz orada. Bugün bir yatırım yapmak isteyenin yıllarca bunun peşinde koşması, müsaadesini alması lazım. Burada belediyelerle mücadelelere giriyorum çünkü, bir ruhsat almak için göbeğimiz çatlıyor. Buralarda da önemli adımlar atmak gerekir diye düşünüyorum. Öte yandan BES, fonların oluşması için çok önemli. Türkiye'de bu fonları oluşturacak ortamın hazırlanması, yerli kurumsal yatırımcıların oluşmasını sağlayacak diye düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir