VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler…

  • Yazı boyutu
VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi
  -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler…

VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi -Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:(2) -"Türkiye olarak, 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için bizim daha fazla sermaye birikimine ihtiyacımız var" -(TKYD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın TÜSİAD Başkanlığına aday olması)"Bu önemli ve doğru bir karar olduğunu düşünüyorum"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Türkiye olarak, 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için bizim daha fazla sermaye birikimine ihtiyacımız var" dedi.
     Sabancı, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen "Şirketlerin Piyasa Değerinin Oluşmasında Kurumsal Yönetimin Etkisi" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, TKYD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın TÜSİAD Başkanlığına aday olmasına ilişkin, "Bu önemli ve doğru bir karar olduğunu düşünüyorum" dedi.
     Kurumsal yönetimin içe sinmesi gerektiğini belirten Sabancı, "Bu içinize sindiğinde bu tür paneller yapmanıza gerek kalmadan, sermaye piyasamızın derinliği ve genişliği arttığı zaman, yani yaşamın normali olduğu zaman; tıpkı demokraside olduğu gibi güzel. Bizde de gidişat oraya doğru. Bunu hızlandırmak, bizim ve piyasaların elinde" diye konuştu.
     Her iyi yönetim ve yönetişim örneğinin Türkiye'deki demokrasiye katkısı olacağını düşündüğünü ifade eden Sabancı, "Ne kadar çok yabancı yatırımcı varsa ülkede, beraber çalışıyoruz, sorumluluğumuz artıyor" dedi.
     Sabancı, riskin, şirket için başka, şahsi olarak başka olduğunu anlatarak, "Şirket sizin cebiniz değil" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'nin yüzde 6 büyümesi gerekiyor"-
    
     Sabancı, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için ortalama yüzde 6 büyümesi gerektiğini söyledi.
     Cari açığın da yüzde 6'nın altında tutulması gerektiğini vurgulayan Sabancı, bunun orta vadede başarılması halinde Türkiye'nin sağlıklı büyüyebileceğini dile getirdi.
     Türkiye'de ciddi bir sanayi planlaması yapıldığını ve teşvikler verildiğini anımsatan Sabancı, Türkiye'nin önemli bir enerji meselesi olduğunu vurguladı.
     Bu alanda cari açığı düşürücü yatırımların öncelikli olması gerektiğine işaret eden Sabancı, sermaye piyasalarının sığ olduğunu, yeterli olmadığını ve daha fazla derinleşmesi gerektiğini ifade etti.
     Türkiye'nin sermayeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sabancı, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Türkiye olarak, bütün bu 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için bizim daha fazla sermaye birikimine ihtiyacımız var. Bu da gerek bireyselden gerek kurumsaldan ne kadar yatırımcı getirebilirsek ancak öyle gerçekleşebilecek diye düşünüyorum. Bu da çağdaş kurumsal yönetim ilkelerine, verimliliğe ve sürdürülebilirliğe bağlı. Burada çevre ve enerji politikaları da çok önemli. Ama bunun yanında verimliliği ve rekabet gücümüzü her zaman artırmamız lazım."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir