Verimlilik seviyesine geçiş tarihinde değişiklik -Termal güneş enerjisi sistemlerinin ve ısı…

  • Yazı boyutu
Verimlilik seviyesine geçiş tarihinde değişiklik
  -Termal güneş enerjisi sistemlerinin ve ısı…

Verimlilik seviyesine geçiş tarihinde değişiklik -Termal güneş enerjisi sistemlerinin ve ısı pompalarının salmastrasız bağımsız devirdaim pompalarının, 1 Ocak 2013 olarak belirlenen verimlilik seviyesine geçiş tarihi 1 Ocak 2014 olarak değiştirildi

Termal güneş enerjisi sistemlerinin ve ısı pompalarının salmastrasız bağımsız devirdaim pompalarının, 1 Ocak 2013 olarak belirlenen verimlilik seviyesine geçiş tarihi 1 Ocak 2014 olarak değiştirildi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Bağımsız ve Ürünlere Entegre Salmastrasız Devirdaim Pompaları ile İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile "Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Tamamen Sarılmış Kompozit Tüpler ile İlgili Tebliğ", "Uçtan Emişli Santrifüj Pompalar Kısa Gösterilişi, Anma Çalışma Noktası ve Boyutları ile İlgili Tebliğ" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Bağımsız ve Ürünlere Entegre Salmastrasız Devirdaim Pompaları ile İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugün yürürlüğe girdi.
     Buna göre, termal güneş enerjisi sistemlerinin ve ısı pompalarının birincil devreleri için özel olarak tasarlananlar hariç, salmastrasız bağımsız devirdaim pompalarının, 1 Ocak 2013 olarak belirlenen Ek-1'in 1. maddesinin birinci fıkrasında tanımlanan verimlilik seviyesine uygun olma tarihinde zorunlu uygulamaya geçiş tarihi 1 Ocak 2014 olarak değiştirildi.
     Aynı Tebliğ'in Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekleri ekinin, Enerji Verimliliği Gerekleri ile Ürün Bilgileri Gerekleri'nde yer alan "1 Ocak 2013" ibareleri de "1 Ocak 2014" olarak değiştirildi.
    
     -Diğer tebliğler-
    
     Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Tamamen Sarılmış Kompozit Tüpler ile İlgili Tebliğ'e göre, Taşınabilir, Sarılmış Kompozit Gaz Tüpleri ile İlgili Tebliğ (TS EN 14427-TS EN 12245) (Tebliğ No: MSG-MS-2011/15) ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan, TS EN 12245 "Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Tamamen Sarılmış Kompozit Tüpler" standardı Türk Standardları Enstitüsü tarafından +A1 olarak tadil edildi. Tadil edilen standard metni imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacak.
     Söz konusu standard kapsamına giren ürünleri üreten ve satanlar, tebliğ hükümlerine uyacak. Standard, TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilecek. TSE'nin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSE'nin internet sitesinden ulaşılacak.
     Tebliğ, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.
     Uçtan Emişli Santrifüj Pompalar Kısa Gösterilişi, Anma Çalışma Noktası ve Boyutları ile İlgili Tebliğ'e göre, Mecburi Standard Tebliği ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan, TS EN 22858 "Santrifüj Pompalar Uçtan Emmeli (Beyan Basıncı 16 Bar); Kısa Gösteriliş, Anma Çalışma Karakteristikleri ve Boyutlar" standardı mecburi uygulamadan kaldırıldı. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü tarafından hazırlanan TS EN ISO 2858 "Uçtan Emişli Santrifüj Pompalar (Beyan Basıncı: 16 Bar)-Kısa Gösterilişi, Anma Çalışma Noktası ve Boyutları" standardı imalat ve satış safhalarında mecburi olarak uygulanacak.
     Bu standard, en yüksek işletme beyan basıncı 16 bar2 olan, uçtan emişli santrifüj pompaların esas boyutlarını ve anma çalışma noktası karakteristiklerini kapsıyor.
     Söz konusu standard kapsamına giren ürünleri üreten ve satanlar, Tebliğ hükümlerine uyacak. Standard, TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilecek. TSE'nin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSE'nin internet sitesinden ulaşılacak.
     Tebliğ, 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir