'Vergi oranlarında değişiklik yapılmayacak'

  • Yazı boyutu
'Vergi oranlarında değişiklik yapılmayacak'

Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile şu anda geçerli olan vergi oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Esnafın vergi yükünü artıracak bir düzenleme söz konusu değil" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan "Gelir Vergisi Kanun Tasarısı"nın detaylarını düzenlediği basın toplantısında anlatıyor.

Şu anda geçerli olan vergi oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Şimşek, "Esnafın vergi yükünü artıracak bir düzenleme söz konusu değil" dedi.

Yeni yasa kapsamında beyanname verme süresinin bir ay öne çekildiğini aktaran Maliye Bakanı, dördüncü dönemin de kaldırılacağını söyledi.

'GENÇ GİRİŞİMCİYE TEŞVİK'
Şimşek, ilk kez mükellef olacak 29 yaşını aşmamış genç girişimcilerin üç yıl boyunca vergi ödemeyeceğini bildirdi.

'YABANCI YATIRIMCI MÜKELLEF OLACAK'
Maliye Bakanı, yeni yasaya göre Türkiye'de üç yıldan fazla kalan yabancı yatırımcıların vergi mükellefi olacağını kaydetti.

'FUTBOLCULARA İSTİSNA YOK'
Mehmet Şimşek, futbolculara vergi alanında bir istisna tanınmayacağını şu sözlerle belirtti:

Özel bir düzenleme yoksa, ki onları sınırladık, genel hükümlere tabi olunacaktır. Bu da şu demek, geliriyle artan oranda bir vergi olacaktır yüzde 15'ten başlayan ve en yüksek yüzde 35'te biten. Dolayısıyla, futbolcu olsun, başka gündeme getirilen hususlar olsun, genel düzenleme söz konusu olacaktır.

'KONUT SATIŞINDAN DAHA FAZLA VERGİ ALINACAK'
Yasayla birlikte konut satışındaki vergi istisnasında önemli bir değişikliğe gidiliyor. Şu anda vatandaşlarda yüzde 100 istisna geçerliydi. Yeni yasayla birlikte istisna yüzde 40'a indiriliyor.

1'den fazla konut sahibi olan vatandaşlar için kademeli vergi istisnası getiriliyor.

Buna göre, iki yıldan sonra vergi istisnası yüzde 40, üç yıldan sonra yüzde 50, dört yıldan sonra yüzde 60, beş yıldan sonra da yüzde 75 olacak. Bir başka deyişle konut satışından daha fazla vergi alınacak.

'VERGİLER KAPASİTENİN ALTINDA' 
Gelir ve kazançlar üzerinden alınan verginin Türkiye'nin ekonomik kapasitesinin çok altında olduğunu belirten Şimşek, yeni kanunun gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilere ek yük getirmeden, kayıtdışılığı azaltarak daha fazla kaynak yaratacağını söyledi.

'VERGİLERİN GSYH'YE ORANI YÜZDE 5,8'
Şimşek, "Yeni tasarıyla 53 yıldır yürürülükte olan kanunu kaldırarak, değişen ekonomik ve mali ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak yeni bir kanunu yürürlüğe koymayı ümit ediyoruz" dedi.

Kanunun köklü şekilde elden geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu aktaran Şimşek, şu anda Türkiye'de gelir ve kurumlar vergisi toplamının GSYH'ye oranının yüzde 5,8 olduğunu belirtti.

Kaynak : CNBCE.COM


Bu haberi 281 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir