Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişikliğe gidildi

  • Yazı boyutu
Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişikliğe gidildi

Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişikliğe gidildi

Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişikliğe gidildi.
     Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 27 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliklerle Vergi Denetim Kurulu'nun ihtiyaç duyduğu denetim elemanlarını, etkin ve hızlı bir şekilde temin etmesi, yükseköğretim kurumlarından mezun olan yüksek nitelikli adayların Vergi Müfettiş Yardımcısı olmasına imkan sağlanması ve bu suretle Vergi Denetim Kurulu'nun vergi incelemesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele görevini daha etkin bir şekilde ifa etmesinin hedeflendiği belirtildi.
     Değişikliklere göre, vergi müfettiş yardımcısı olabilmek için sadece siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinden mezun olma koşulu aranmayacak. Üniversitelerin mühendislik programlarından mezun olanlar da vergi müfettiş yardımcılığı mesleğine kabul edilecekler.
     Eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar da mühendislik programlarına ilişkin sınava katılmak suretiyle vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavına başvurabilecekler.
     Anılan değişikliğe paralel olarak giriş sınavı konuları da değiştirildi. Buna göre, üç farklı alan için ayrı ayrı sınav uygulanacak ve her bir alandan sınava giren adayların başarı sırası ayrı ayrı tespit edilecek.
     Farklı alanlarda ayrı ayrı sınav yapıldığı için, her bir alan için atama yapılması planlanan toplam kadronun belli bir yüzdesi kadar kontenjan ayrıldı. Bu kontenjanlar, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler alanları için yüzde 55, hukuk için yüzde 20, mühendislik için de yüzde 25 olarak belirlendi.
     Yeni düzenlemeyle eskiden olduğu gibi giriş sınavı iki aşamalı olacak. İlk aşama olan yazılı sınavlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, ikinci aşama olan sözlü sınav ise Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 481 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir