Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Eğitim Merkezi açıldı -Maliye Bakanı Şimşek: "2002'de Türkiye'de…

  • Yazı boyutu
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Eğitim Merkezi açıldı
  -Maliye Bakanı Şimşek:
  "2002'de Türkiye'de…

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Eğitim Merkezi açıldı -Maliye Bakanı Şimşek: "2002'de Türkiye'de toplanan vergilerin, maalesef yüzde 86'sı faize gidiyordu. Çok şükür artık Türkiye'de toplanan vergi gelirlerinin sadece 16-17 lirası faize gidiyor. Geriye kalan 84 lirası ülkemize, milletimize hizmet olarak dönüyor. Tabii ki vergi denetiminin bunda rolü önemli" -"Kayıtdışılık hala uluslararası tahminlere göre Türkiye'de yüzde 27 civarında. Bundan 10 yıl önce yüzde 33-34'ler civarındaydı. AB ortalaması yüzde 19'lar civarında, AB ortalamalarını yakalayıp ondan sonra da Avrupa'da en iyiler arasına girmeyi ümit ediyoruz" -"Önümüzdeki yıllarda kayıtdışılıkla mücadelede daha yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2002 yılında Türkiye'de toplanan vergilerin, yüzde 86'sı faize gittiğini, bugün her 100 liranın sadece 16-17 lirasının faize ödendiğini belirterek, "Geriye kalan 84 lirası ülkemize, milletimize hizmet olarak dönüyor. Tabii ki vergi denetiminin bunda rolü önemli" dedi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Eğitim Merkezi ve yeni hizmet binasının açılışını yaptı.
     Bakan Şimşek burada yaptığı konuşmada, geçen sene vergi denetiminde devrim niteliğinde bir adım attıklarını, uzun bir süre çok başlılık ve koordinasyon sorunlarıyla karşı karşıya olan 4 ayrı denetim birimini tek çatı altına topladıklarını belirtti. O günden bu yana kurumsal alt yapı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamladıklarını ifade eden Şimşek, yeni bir döneme girdiklerini, denetim standartlarını yeniden belirlediklerini ve kamuda ilk defa performans sistemini müfettişler için getirdiklerini kaydetti.
     Vergi Denetim Kurulu ve vergi müfettişlerinin 2 görevi bulunduğuna işaret eden Bakan Şimşek, şunları söyledi:
     "Bir yandan 75 milyonun hakkını, hukukunu korumaları bir yandan da bunu yaparken tabii ki parasını, sermayesini riske atarak istihdam sağlayan mükellefin haklarını da korumaları lazım. İkisini bir arada dengeli şekilde götürme çabası... Bu nedenle biz denetim standartlarını çok önemsedik. Performans sistemini bu şekilde oturttuk. Şu an 4 bin 800 vergi müfettişimiz var. Bu sene 3 ayrı sınav onayı verdim. Ümit ediyorum ki, bu sene 5 bini aşmış oluruz."
     Açılışı yapılan eğitim kompleksinin aynı anda 800 kişiye eğitim verecek kapasitede olduğunu belirten Bakan Şimşek, 21 ayrı dersliğin henüz tamamının devreye girmediğini ancak girdiğinde aynı anda 800 müfettişe eğitim vereceklerini ifade etti. Eğitimi çok önemsediklerini vurgulayan Şimşek, "Eğitimi sadece mesleğe yeni giren arkadaşlarımız için değil, özellikle sürekli eğitimi biz çok önemsiyoruz. Var olan bütün müfettişlerimizin sürekli bir eğitimden geçirilmesi bizim için ayrı bir önem taşıyor" diye konuştu.
    
     -" 75 milyonun hakkını korumak çok önemli"-
    
     Bakan Şimşek, Vergi Denetim Kurulu'nun esas görevinin vergi denetimini etkin bir şekilde yapmak olduğunu belirterek, kurulun, bunun yanında kayıtdışılıkla yolsuzlukla mücadele, teftiş ve incelemeler gibi birçok görevi de yerine getirdiğini ifade etti. 75 milyonun hakkını korumanın, kollamanın çok önemli ve büyük bir sorumluluk olduğunu ama bir o kadar da haz veren bir fonksiyonu bulunduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
     "Çünkü ülkemizde kamu harcamalarının sağlıklı vergi gelirleriyle finanse edilmesi esastır. 2002'de Türkiye'de toplanan vergilerin, maalesef yüzde 86'sı faize gidiyordu. Geriye kalan yüzde 14'le ne yapabilirsiniz- Nitekim bir şey yapılamıyordu. Sayın Başbakanım sizlerin hakikaten mali disipline verdiğiniz önem, popülizme geçit verememeniz sayesinde bugün çok şükür artık Türkiye'de toplanan vergi gelirlerinin sadece 16-17 lirası faize gidiyor. Geriye kalan 84 lirası ülkemize, milletimize hizmet olarak dönüyor. Tabii ki vergi denetiminin bunda rolü önemli.
     Önümüzdeki yıllarda kayıtdışılıkla mücadelede daha yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz. Sizin onay verdiğiniz yeni kayıtdışılıkla mücadele eylem planımız çerçevesinde bu sene güzel uygulamaları başlattık. Her 6 ayda bir ilerleme raporları açıklıyorum. Bu sene sonunda vaktiniz olursa sizin başkanlığınızda gelinen noktayı tekrar gözden geçirme imkanımız olur. Bu çok önem verdiğimiz bir husus, çünkü kayıtdışılık hala uluslararası tahminlere göre, Türkiye'de yüzde 27 civarında. Bundan 10 yıl önce yüzde 33-34'ler civarındaydı. AB ortalaması yüzde 19'lar civarında, ama Avrupa'nın en iyi ülkelerinde yüzde 8'ler civarında. Dolayısıyla mutlaka bizim bunu başarmamız lazım. AB ortalamalarını yakalayıp ondan sonra da Avrupa'da en iyiler arasına girmeyi ümit ediyoruz."
     Mükellef haklarının çok önemli olduğunun altını çizen Şimşek, önceden yıllarca defter tutulduğunu, zaman aşımına uğramasın diye son dakikada raporlar düzenlendiğini ve çok ciddi sıkıntılar yaşandığını anlattı. Yaptıkları düzenlemelerle bir yandan Mükellef Hakları Bildirgesi'ni yayınladıklarını bir yandan da süre sınırlaması getirdiklerini belirten Şimşek, sınırlı denetimde 6 ay, kapsamlı denetimi de 1 yılla sınırladıklarını bildirdi. Önceden müfettişlerin "tebliğ bizi bağlamaz" dediğini kaydeden Şimşek, onu da bağlayıcı hale getirdiklerini dile getirdi. Yine önceden mukteza sistemi bulunduğunu, yılda 30-40 bin mukteza verildiğini anlatan Şimşek, "Şimdi biz onları yoğun bir şekilde talebin olduğu alanlarda tebliğlerle düzenliyoruz. Hem denetime karşı güçlü bir konumu var hem de vatandaşımıza şeffaf bir şekilde internet üzerinden çok tutarlı bir şekilde bu hizmetleri veriyoruz" diye konuştu.
     Maliye Bakanlığı olarak kendilerini sürekli yenilediklerini kaydeden Bakan Şimşek, Başbakan Erdoğan'a, eğitim kompleksinin açılışını yaptığı, mali disipline önem verdiği ve popülizm içeren politikalar uygulamadığı için teşekkür etti.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir