Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner: -"EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de,…

  • Yazı boyutu
Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner:
  -"EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de,…

Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner: -"EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de, Verbund, Türkiye pazarıyla hala ilgili" -"Türkiye'den çıkmayacağız. Türkiye'de Bilecik'teki 700 megawattlık tesisin ortaklığını sürdürmekteyiz. Yap-işlet-devret modeli ile yürütülen bir santral. 2016'ya kadar bu santrali işletip Türk hükümetine devredeceğiz. Bu bir veda değil"

Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner, "EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de, Verbund, Türkiye pazarıyla hala ilgili. Türkiye'den çıkmayacağız" dedi.
     Enerjisa'da yüzde 50 ortaklığı olan Verbund'un hisselerini elektrik ve doğalgaz şirketi E.ON'a devretmesine ilişkin Sabancı Center'daki toplantıda konuşan Rabensteiner, "EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de, Verbund, Türkiye pazarıyla hala ilgili. Türkiye'den çıkmayacağız. Türkiye'de Bilecik'teki 700 megawattlık tesisin ortaklığını sürdürmekteyiz. Yap-işlet-devret modeli ile yürütülen bir santral. Biz 2016'ya kadar bu santrali işletip Türk hükümetine devredeceğiz. Bu bir veda değil" diye konuştu.
     Bugünün Verbund için önemli bir gün olduğunu anlatan Rabensteiner, altı yıl süren ortaklık boyunca EnerjiSA'nın çok önemli adımlar attığını dile getirdi. Bu yeni ortaklıkla birlikte dikey entegre yapıda yeni operasyonları birlikte gerçekleştireceklerini söyleyen Rabensteiner, "Bu yapı içerisinde hidro, rüzgar ve gaz kaynaklarına dayalı 2.000 megawatt'a yaklaşan elektrik enerjisi üretimi, ticaretten toptan satışa ve dağıtım bölgesinde 3,5 milyona yaklaşan müşteriye sahip EnerjiSA ile bugüne kadar önemli bir yol katettik" dedi.
     Rabensteiner, son yıllarda sektör açısından önemli gelişmeler yaşandığına değinerek, bu gelişmelerin enerji sektörünü kökten değiştirdiğini belirtti.
     Bu gelişmelerin yalnızca Avrupa'da değil küresel boyutta yaşandığına işaret eden Rabensteiner, şunları kaydetti:
     "Çok uluslu şirketler uluslararası anlaşmalarını yeniden masaya yatırma ihtiyacı duydular. Bir yeniden dengeleme içerisine girdiler. Gelecekte ne yapmak istediklerini, ticari açıdan nasıl yapılanmaları gerektiğini masaya yatırdılar. Bu bağlamda üçümüz için bir kazan-kazan durumu ortaya çıktı. Dün akşam saatlerinde nihai olarak Sabancı ve Verbund arasında sözleşmemizi imzaladık.
     Verbund'un, EnerjiSA'daki yüzde 50 hissesi, Almanya'da bulunan hidroelektrik santralleri ile bir varlık takası yoluna gitmesi, yenilenebilir enerji üretimi, hidro ve enerji üretimiyle anapazarı olan kara Avrupa'sına odaklanması, aynı zamanda EnerjiSA'nın değerinin ticari olarak artmasının sonucu olarak görülebilir. Kendi pazarımızda yeniden bir odaklanmaya gidiyoruz. Bu yalnızca Avusturya açısından önemli bir sonuç doğurmayacak. Yine Sabancı açısından bu bir anlamda bir değer büyümesinin doğal bir sonucudur. Son yıllarda başardıklarımızın bir sonuncudur."
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir