Vekalet ücretlerinin dağıtımı -İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil edilen vekalet ücretleri,…

  • Yazı boyutu
Vekalet ücretlerinin dağıtımı
  -İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil edilen vekalet ücretleri,…

Vekalet ücretlerinin dağıtımı -İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil edilen vekalet ücretleri, dava ve icra takibini yapan hukuk biriminin bağlı olduğu idarenin merkez muhasebe birimi nezdinde açılan bir emanet hesabında toplanacak

İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil edilen vekalet ücretleri, dava ve icra takibini yapan hukuk biriminin bağlı olduğu idarenin merkez muhasebe birimi nezdinde açılan bir emanet hesabında toplanacak.
     Bakanlar Kurulu'nun "Vekalet Ücretlerinin Dağıtımına Dair-Usul ve Esaslar-Hakkında-Yönetmelik"in yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, idareler lehine karara bağlanan ve tahsil edilen vekalet ücretleri, dava ve icra takibini yapan hukuk biriminin bağlı olduğu idarenin merkez muhasebe birimi nezdinde açılan bir emanet hesabında toplanacak.
     Vekalet ücreti, ücretten yararlanacak kişilere yıllık tutarı (10.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın 12 katını geçmemek üzere dağıtılacak.
     Buna göre, dava veya icra dosyasını takip eden hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya avukata yüzde 55'i, vekalet ücretinin dağıtıldığı bir yıl içerisinde altı aydan fazla süreyle hukuk biriminde fiilen görev yapmış olmak şartıyla hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya avukata yüzde 40'ı eşit olarak ödenecek.
     Dağıtımı yapılmayan yüzde 5'lik kısım Hazine'ye gelir kaydedilecek.
    
    
    

Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir