Van Gölü'nde inci kefali bereketi -Gölde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinde bu yıl…

  • Yazı boyutu
Van Gölü'nde inci kefali bereketi
  -Gölde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinde
  bu yıl…

Van Gölü'nde inci kefali bereketi -Gölde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinde bu yıl yaşanan bereket balıkçıların yüzünü güldürdü

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinde bu yıl yaşanan bereket balıkçıların yüzünü güldürdü.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van Gölü'nde bu yıl inci kefali veriminin yüksek olduğunu belirterek, yıllık 10 bin ton civarında avlanan balığın, bölge illerine pazarlandığını söyledi.
     Van Gölü'ne kıyısı bulunan ilçelerde tekne ruhsatı alarak, balık avlayan 15 teknenin bulunduğunu vurgulayan Korkmaz, şöyle konuştu:
     "Balıkçılar, belirli dönemlerde gölde inci kefali avına çıkıyor. Bu bölgede yıllık avlanabilir inci kefali stok miktarımız yaklaşık 10 bin ton. 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında avlanma yasağı uyguluyoruz. Çünkü bu dönemlerde inci kefali bağlı akarsulara geçiş yaparak yumurta bırakıyor. Böylelikle inci kefalini koruma altına almayı amaçlıyoruz. Böylelikle geçimini balıkçılıkla sağlayan ailelerin de geçimlerini sürdürebilir ve varlığını koruyabilir bir konuma gelmelerini hedefliyoruz."
     Korkmaz, inci kefali için her yıl yumurtlama döneminde Van Valiliği tarafından festivallerin düzenlendiğini anımsatarak, bu kapsamda ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerin inci kefali göçünü izlediğini kaydetti.
     Van Gölü'nde balıkçılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan balıkçılardan Hikmet Allahverdi ise yaklaşık 20 yıl önce Karadeniz'den aldığı eski bir tekneyle başladıkları balıkçılığı halen devam ettirdiklerine değinerek, erken saatlerde göle açılarak ağları bıraktıklarını ve geç saatlere kadar kardeşleri ve çocuklarıyla balık avladıklarını kaydetti.
     Bir gün sonra göle bıraktıkları ağları toplayarak avladıkları balıkları Bitlis başta olmak üzere Batman, Muş, Siirt ve Diyarbakır illerine pazarladıklarını anlatan Allahverdi, "Bu yıl inci kefalinde bereket var. Toptan satışlarımızda balığın kilosunu 60 kuruştan veriyoruz. İnci kefali dünyada tek olma özelliği taşıyor ve çok lezzetli bir balık" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 429 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir