Van depreminin 1. yılı -TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı: -"Kamu ve toplum yararını temel…

  • Yazı boyutu
Van depreminin 1. yılı 
  -TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı: 
  -"Kamu ve toplum yararını temel…

Van depreminin 1. yılı -TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı: -"Kamu ve toplum yararını temel alan Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı oluşturulmalıdır"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel alan Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı'nın oluşturulması gerektiğini belirtti.
     Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada 23 Ekim 2011'deki Van depreminde birçok binanın oturulamaz hale geldiğini ifade ederek , bir doğa olayı olan depremin, "Türkiye'deki çarpık, denetimsiz yapılaşmanın sonucu olarak" afet diye nitelendirildiğini kaydetti.
     Depremlerin afet yerine doğa olayı olarak atlatılabilmesi için uyarılarda da bulunan Soğancı, şu ifadeleri kullandı:
     "Devletin anayasal görevlerinden birisi olan sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentler kurmak için doğal varlıkları, ekolojik, tarihi, kültürel, toplumsal değerleri koruyan, yaşatan, geliştiren bir arazi kullanımı ve yerleşim politikası temelinde bütüncül planlama yaklaşımı ile çevreyi gözeten, dönüşüm alanlarında yaşayanların ihtiyaçlarını göz önüne alan, insanı ve insanca yaşamı temel hedefine koyan bir planlama süreci başlatılmalıdır.
     Yapı Denetim Yasası, İmar Yasası, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa ve ilgili diğer yasa ve yönetmelikler kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmelidir.
     Deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel alan Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı oluşturulmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir