Van'da "Tuşba Yenilenebilir Enerji" sempozyumu -Vali Karaloğlu: -"Nasıl ki Ortadoğu'da fosil…

  • Yazı boyutu
Van'da "Tuşba Yenilenebilir Enerji" sempozyumu
  -Vali Karaloğlu:
  -"Nasıl ki Ortadoğu'da fosil…

Van'da "Tuşba Yenilenebilir Enerji" sempozyumu -Vali Karaloğlu: -"Nasıl ki Ortadoğu'da fosil enerji kaynaklarına ulaşmak için bugün oluk oluk kan akıtılıyorsa, geleceğin enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile ilgili de yine aynı güçlerin rahat duracağını tahmin etmiyorum"

Van Valisi Münir Karaloğlu, "Nasıl ki Ortadoğu'da fosil enerji kaynaklarına ulaşmak için bugün oluk oluk kan akıtılıyorsa, geleceğin enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile ilgili de yine aynı güçlerin rahat duracağını tahmin etmiyorum" dedi.
     Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından düzenlenen 'Tuşba Yenilenebilir Enerji' sempozyumunda konuşan Vali Karaloğlu, dünyanın enerji ihtiyacının karşılanması ve dengesini bozmayacak yenilenebilir yeni enerji kaynakları bulunması gerektiğini söyledi.
     Karaloğlu, dünyada kargaşa, karmaşa ve savaş noktalarına bakıldığında dünyayı yönlendiren güçlerin, fosil enerji kaynaklarına hakim olma savaşı içerisinde olduğunun görüldüğünü belirterek, bu nedenle de enerji ihtiyacını giderecek fosil kaynakların yerine yeni kaynaklar bulmak, keşfetmek ve kullanmak gerektiğini ifade etti.
     Bu çalışmaların hem dünya hem de Türkiye için önemli olduğuna değinen Karaloğlu, şöyle konuştu:
     "Yenilenebilir bir enerji kaynağı temin etmeniz lazım ki artık fosil kaynaklarla çevresini ve doğal dengesini mahvettiğimiz dünyaya zarar vermesin. Bu bakımdan güneş, hidro, jeotermal ve rüzgar enerjisi ile biogazdan elde edilen enerji, hem enerji ihtiyacının giderilmesi hem de temiz ve çevreyi kirletmemesi açısından son derece önemlidir."
    
     -Güneş enerjisi ile terör olayları arasındaki bağlantı-
    
     Karaloğlu, Van ve çevresindeki illerin, güneş enerjisi bakımından Türkiye'nin en önemli yerleşim alanları olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "Van'ın doğusunda terör olaylarının bu kadar artmasının, 'acaba güneş enerjisi ile irtibatı var mı-' diye düşündüm. Ki mutlaka vardır. Nasıl ki Ortadoğu'da fosil enerji kaynaklarına ulaşmak için bugün oluk oluk kan akıtılıyorsa, geleceğin enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile ilgili de yine aynı güçlerin rahat duracağını tahmin etmiyorum. Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan TRB-2 bölgesi güneş enerjisi bakımından son derece önemli bir bölge. Bu kaynağın mutlak suretle kullanılması lazım."
     Van'ı, Türkiye'nin 2023 vizyonunda güneş enerjisi bakımından ülkenin en önemli enerji üretim merkezlerinden biri haline getirmek için çalıştıklarını anlatan Karaloğlu, kenti teknoloji üretim merkezine dönüştürme noktasında bir vizyonları olduğunu, bilim adamlarının katkılarıyla amaçlarına ulaşacaklarına inandığını dile getirdi.
     Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık İçli ise Türkiye'nin enerji bakımından en verimli bölgesinin Van ve doğusu olduğuna işaret ederek, "Ben bunu Amerikalı bir bilim adamından öğrendim. Çünkü buralarda toz yok, yağış ve nem çok az. Ancak bazı ekonomik nedenlerle yatırımcılar henüz buraları keşfedemedi" diye konuştu.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uzmanları, akademisyenler, Türk ve yabancı bilim adamları ile çevre illerden gelen çok sayıda davetlinin katıldığı sempozyumda, 'Enerji üretiminde politikalar ve mevzuat', 'Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı', 'Rüzgar ve biogaz enerjisi', 'Hidroelektrik enerji' ile 'Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji yatırımlarında finans kaynakları' konularının ele alınacağı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 390 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir