Van'da Tekstilkent Projesi -VATSO Başkanı Nadiroğlu: "Projeyle 13 bin kişiye istihdam alanı…

  • Yazı boyutu
Van'da Tekstilkent Projesi 
  -VATSO Başkanı Nadiroğlu:
  "Projeyle 13 bin kişiye istihdam alanı…

Van'da Tekstilkent Projesi -VATSO Başkanı Nadiroğlu: "Projeyle 13 bin kişiye istihdam alanı oluşturulacak"

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, hazırlanan Tekstilkent Projesi'nin hayata geçirilmesiyle 13 bin kişiye istihdam alanının oluşacağını söyledi.
     VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Nadiroğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, VATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Fidan, VATSO Genel Sekreteri Serap Şenol ve Tekstilkent Projesi birim sorumlusu ve teknik heyetiyle, Van-Gürpınar karayolu güzergahında yapılacak projenin alanında incelemelerde bulundu.
     Nadiroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin ilk etabının 300 dönümlük arazi üzerinde kurulacağını belirterek, burada 45 fabrikanın yer alacağını ve istihdam edileceklerin büyük bölümünün kadınlardan oluşacağını ifade etti.
     Projenin Van'ı tekstil ve konfeksiyon ürünleri üretim merkezi haline getireceğini kaydeden Nadiroğlu, "Proje genç nüfusun, farklı bölgelere göçünü engelleyecek. Göçle gelen nüfusun sosyal entegrasyonu sağlanacak. Türkiye'nin doğusunda bulunan komşu ülkelere, tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatı artacak. Ayrıca tekstil ve konfeksiyon üretimiyle ilgili yan sektörlerin de gelişimi sağlanacak, istihdam da artacak" dedi.
    
     -"Büyük giyim firmaların yoğun ilgi var"
    
     Büyük giyim firmalarının projeye yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Nadiroğlu, şimdiye kadar 50'den fazla firmanın kendilerine müracaat ettiğini söyledi.
     Nadiroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Tekstilkent Projesi 2 etaptan oluşacak ve toplam 575 dönümlük arazi üzerinde kurulacak. 180 bin metrekare kapalı alanda 61 fabrika yer alacak. İstihdam için oda bünyesinde 'Tekstilkent Birimi' kuruldu. 50 yıllık öngörüyle hazırlanan projede, banka ve kargo şirketlerinin şubeleri açılacak. Burada faaliyet gösteren firmalar için eleman yetiştirilecek bir mesleki okul, cami, polis merkezi, market ve toplantı salonu gibi sosyal donatılar da yapılacak."
     Nadiroğlu, önümüzdeki günlerde su, kanalizasyon, elektrik ve arıtma merkezi ihalesini alan firmaların da çalışmalara başlayacağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 452 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir