Valiler Buluşması -Maliye Bakanı Şimşek: "Daha fazla yatırım için bir ülkede iş yapmanın kolay…

  • Yazı boyutu
Valiler Buluşması
  -Maliye Bakanı Şimşek:
  "Daha fazla yatırım için bir ülkede iş yapmanın kolay…

Valiler Buluşması -Maliye Bakanı Şimşek: "Daha fazla yatırım için bir ülkede iş yapmanın kolay olması gerekiyor" -"Bürokrasiyi, özellikle işadamlarının bir daireden, öbür daireye gitmesini engelleyelim"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha fazla yatırım için bir ülkede iş yapmanın kolay olması gerektiğini belirterek, "Bürokrasiyi, özellikle işadamlarının bir daireden öbür dairesine gitmesini engelleyelim. Mutlaka ve mutlaka yatırımcının, vatandaşın hayatını kolaylaştırmamız lazım" dedi.
     Maliye Bakanı Şimşek, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen "Valiler Buluşması"nda yaptığı konuşmada, 81 ilin valisine ekonomik göstergeler ve bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi.
     Geçen yıl Türkiye ekonomisinin Avrupa'daki resesyona, Suriye başta olmak üzere jeopolitik gerginliklere ve petrol fiyatlarının yükselmeye devam etmesine rağmen büyüdüğünü anlatan Şimşek, bunun da büyük bir başarı olduğunu söyledi.
     Geçen yıl aynı zamanda ekonomide bir yeniden dengelenme sürecinin başlatıldığını kaydeden Şimşek, bu çerçevede cari açığın muazzam bir şekilde daraldığını, enflasyonun son 44 yılın en düşük seviyelerine gerilediğini ifade etti.
     2013 yılının büyümenin biraz hızlandığı, cari açığın biraz genişlediği, enflasyonun düşük seyrettiği, işsizlik oranlarının düşmeye devam ettiği bir dönem olacağını dile getiren Şimşek, "Nereden geliyor bu iyimserlik- Bir kere en büyük ticari ortağımız olan AB'de krizi kontrol altına alma noktasında başarı var. İkinci olarak dünya ekonomisinde biraz toparlanma bekleniyor" diye konuştu.
     Bütçe dengeleri hakkında bilgi veren, bütçede temel önceliklerinin eğitim olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Bu ülkede petrol yok, doğalgaz yok, ama insan kaynağımız var. Biz o insan kaynağımızı iyi eğitirsek ne petrole, ne de doğalgaza ihtiyacımız olur" dedi. Bu nedenle eğitime ayrılan payın her yıl arttığını kaydeden Şimşek, bütçenin yüzde 17'sinin eğitime gittiğini, bu oranın daha da artırılması gerektiğini vurguladı.
     Bütçede sağlığa ayrılan payın ise 68 milyar liraya çıktığını ifade eden Şimşek, son yıllarda yapılan çalışmalarla Türkiye'nin dünyada örnek olarak gösterildiğini söyledi.
     Eğitimin yanı sıra Ar-Ge'nin de çok önemli olduğunu dile getiren Maliye Bakanı, valilere şu bilgileri verdi:
     "1 kilogram uydu-6 ton tekstil ürünü, 1 ton ilaç-432 ton demir, 1 dizüstü bilgisayar-2 bin 612 kilogram çimento, 1 tır ilaç-2 bin 88 tır krom cevheri, bir iPad-bin 400 kilogram dometes, 7 kilogram domates tohumu-1 tır domates, 1 kilogram uçak yedek parçası-40 tır fındığa bedel. 25 tır mermer bir tomografi cihazı etmiyor. O nedenle eğitim, Ar-Ge önemlidir. Bu hususlara siz de vakıf olun, siz de önem verin. Ar-Ge'yi, eğitimi önceliklendirin, firmaların önünü açın. Yeni teşvik sistemi uygulamada biliyorsunuz. Yatırımcıların önünü açın, organize sanayi bölgelerindeki çalışmaları hızlandırın. Birçok ilde OSB'lerde yer yok, OSB'lere yatırım yapın. Yatırımcılarla birebir ilgilenin. Çünkü onlar bizim velinimetimizdir. Onlar olmazsa sizlere maaşlarınızı ödeyemeyiz."
     Daha fazla yatırım için bir ülkede iş yapmanın kolay olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Bürokrasiyi, özellikle işadamlarının bir daireden öbür daireye gitmesini engelleyelim. Yatırımcının, vatandaşın hayatını kolaylaştırmamız lazım. Eksik, yanlış, vatandaşın mağdur ettiğimiz uygulamalar varsa bana söyleyin ki evi düzene koyayım" dedi.
     Bölgesel kalkınma projeleri hakkında da bilgi veren Şimşek, 2008-2012 döneminde GAP'a 20,1 milyar para aktarıldığını, projenin tamamı bittiğinde 1,3 milyon kişiye istihdam yaratılacağını kaydetti.
     Şimşek, GAP tamamlandığında batıdan Güneydoğu'ya göç olacağını ve projenin Türkiye ekonomisine katkısının 6,6 milyar dolar olacağını ifade etti. Şimşek, Doğu Anadolu Projesi ile (DAP) 1,2 milyon kişiye, Konya Ovası Projesi (KOP) ile 2,2 milyon kişiye istihdam yaratılacağının tahmin edildiğini bildirdi.
     Konut ve kentsel dönüşüm konularının da çok önemli olduğunu anlatan Şimşek, valilerin bu konuda belediye ve TOKİ'ye mümkün olduğunca işbirliği yapmaları gerektiğini kaydetti.
     Sosyal yardımların çok önemli olduğunu ve bundan sonra da yoksul ve muhtaç vatandaşlara sahip çıkılacağını kaydeden Şimşek, fakat toplumu tembelliğe itecek uygulamalardan da kaçınmak gerektiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir