Vakıflara vergi muafiyeti düzenlemesinde değişiklik -Mal varlığı ve gelir tutarı, başvurunun…

  • Yazı boyutu
Vakıflara vergi muafiyeti düzenlemesinde değişiklik
  -Mal varlığı ve gelir tutarı, başvurunun…

Vakıflara vergi muafiyeti düzenlemesinde değişiklik -Mal varlığı ve gelir tutarı, başvurunun yapıldığı yıl için geçerli olan hadlerin iki katını aşan vakıfların vergi muafiyetine ilişkin başvurularında, asgari bir yıl faaliyette bulunmuş olma şartının yerine asgari 6 ay faaliyette bulunma şartı aranacak

Mal varlığı ve gelir tutarı, başvurunun yapıldığı yıl için geçerli olan hadlerin iki katını aşan vakıfların vergi muafiyetine ilişkin başvurularında asgari bir yıl faaliyette bulunmuş olma şartının yerine asgari 6 ay faaliyette bulunma şartı aranacak.
     Maliye Bakanlığınca "Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Genel Tebliğ (seri no: 1)'de Değişiklik Yapılmasına dair Tebliğ (seri no:3) Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Değişiklikle, önceki tebliğin "faaliyet süresi" başlıklı bölümünün birinci paragrafından sonra gelmek üzere şu paragraf eklendi:
     "Ancak, mal varlığı ve gelir tutarı, başvurunun yapıldığı yıl için geçerli olan hadlerin iki katını aşan vakıfların vergi muafiyetine ilişkin başvurularında asgari bir yıl faaliyette bulunmuş olma şartının yerine asgari 6 ay faaliyette bulunma şartı aranır. Bu şekilde yapılacak vergi muafiyeti başvurularının değerlendirilmesinde, asgari 6 aylık dönem sürecinde elde edilen gelir tutarının içinde bulunulan yıl için belirlenmiş olan gelir tutarının iki katını aşıp aşmadığı ve gelirin amaçlara harcanma şartının yerine getirilip getirilemediği ile vergi muafiyetinin verilebilmesi için gerekli olan diğer şartların varlığı araştırılır."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir