VakıfBank TurSEFF'te ödülleri topladı

  • Yazı boyutu
VakıfBank TurSEFF'te ödülleri topladı

VakıfBank TurSEFF'te ödülleri topladı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı olan TurSEFF'te, VakıfBank "Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Mükemmellik" ödülüne layık görülürken, VakıfBank çalışanları da 5 dalda ödül kazandı.
     Yapılan açıklamaya göre, EBRD ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül ve gala gecesinde VakıfBank'a "Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Mükemmellik Ödülü" verildi. VakıfBank'ın çalışanları da içerisinde tüm TurSEFF katılımcı bankaları arasında En Aktif Banka Temsilcisi Ödülü'ün de bulunduğu 5 özel dalda ödül kazandı.
     SEFF Programı'nın yürütüldüğü 14 ülke içerisinde kredi tanıtımının ardından 3 ay gibi kısa bir süre sonunda krediyi veren ilk banka olarak öne çıkan VakıfBank, EBRD'nin fotovoltaik sektörüne ilk kredisini kullandırması yanında EPC (Enerji performans garantili kontrat sistemi) finansmanı örneğini gerçekleştiren ve Enerji Bakanlığı tarafından ödüllendirilen LED aydınlatma projesi finansmanını sağlayan banka oldu.
     VakıfBank Ticari Bankacılık Başkanı Ersin Özoğuz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yoğun enerji kullanımını disipline etmek ve altyapı çalışmaları yaparak özellikle ticari işletmelere verimli enerji kullanım bilincini yerleştirmek amacıyla yola çıkan TURSEFF-le yaptıkları bu işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade etti.
     Özoğuz, "Çalışmalarımızı enerji yoğun bölgelerde ve sektörlerde odaklanarak sürdürüyoruz. Sonuçlandırma aşamasına kadar gelmiş büyük kojenerasyon (elektrik enerjisi ve ısı üretebilen modüler yapılı bir sistem), fabrika aydınlatma ve HES projeleri bulunuyor. Önümüzdeki dönemde bu projelerin de finansmanını sağlayacağız" dedi.
    
     -İkinci TURSEFF kaynağı için çalışmalar başladı-
    
     İlk etapta TurSEFF'ten 60 milyon dolarlık bir kaynak sağlayan VakıfBank, bunu yaklaşık 67 projeye aktararak, Türkiye'nin enerji verimliliğine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunurken bugüne kadar TurSEFF kapsamında finanse ettiği projeler ile toplamda, yıllık 131 bin ton karbondioksit salımını engelledi. Bu rakam yaklaşık 330 bin ağacın depolayarak atmosferden çekeceği yıllık karbondioksit miktarına eşit.
     Finansman sağlanan ticari firmaların 65'i KOBİ ölçeğinde olurken, yüzde 2'si ise kurumsal segmentli müşteriler oldu.
     VakıfBank, gelecek yılın ocak ayında TurSEFF'ten ikinci kez finansman sağlamak üzere çalışmalarına da başladı. 2011 yılında 13 milyon dolar, 2012 kasım sonunda 47 milyon dolar kredi kullandıran banka, 2013'te bu konuda verdiği kredi miktarını 100 milyon dolara çıkaracak.
     Gecede ayrıca, TurSEFF katılımcı bankalarının tümü içerisinde en aktif banka temsilcisi ve projenin yaygınlaştırılmasında önemli gayret ve çalışmaları nedeniyle VakıfBank Genel Müdürlüğü'nden Ali Haydar Erdoğan, TurSEFF'i en fazla sahiplenen ve Genel Müdürlük'ten en büyük desteği sağlamaları nedeniyle VakıfBank Genel Müdürlüğü'nden Alper Ersoy ve Zeynep Taburoğlu, enerji verimliliği finansmanını gerçek anlamda sahiplenmesi nedeniyle İç Anadolu Bölge Müdürü Ertuğrul Dağdelen ve İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Ticari Pazarlama Biriminden Mahmut Gül, tek bir şubeden yapılan en fazla müşteri ziyaretini ve TurSEFF'te tek bir şubeden en fazla enerji verimliliği ödemesini gerçekleştirmesi nedeniyle de VakıfBank Konya Şubesi'nden Ali Turgut ödüle layık görüldü.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir