Vakıfbank'tan ilk yarıda 704 milyon lira net kar -Genel Müdür Süleyman Kalkan: -"2012…

  • Yazı boyutu
Vakıfbank'tan ilk yarıda 704 milyon lira net kar
     -Genel Müdür Süleyman Kalkan:
     -"2012…

Vakıfbank'tan ilk yarıda 704 milyon lira net kar -Genel Müdür Süleyman Kalkan: -"2012 yılını 'KOBİ Yılı' ilan ettik ve bu doğrultuda KOBİ kredilerinde yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 oranında artış gösterdik"

Vakıfbank, bu yılın ilk yarısında net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artırarak 704 milyon liraya çıkardı.
     Bankanın 30 Haziran 2012 tarihli konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamaya göre, bu dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardığı kaynakların tutarını 78,9 milyon liraya yükselten Vakıfbank, ilk yarıda net ücret ve komisyon gelirleriyle ilgili muhasebesel değişikliğe rağmen geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 8,5 oranında artırarak 704 milyon liraya yükseltti.
     Bu sonuçla "tarihinin en iyi ilk yarısına ulaştığı" bildirilen banka, 2012 ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre toplam aktiflerini yüzde 12'lik artışla 96,7 milyar liraya, nakdi kredilerini yüzde 17,6'lık artışla 62,1 milyar liraya, mevduatını da yüzde 19,5'lik artışla 63,6 milyar liraya çıkardı.
     Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, finansal sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde, 2012 yılını 'KOBİ Yılı' ilan ettiklerini ve bu doğrultuda KOBİ kredilerinde yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 oranında artış gösterdiklerini, KOBİ bankacılığında lider bankalardan biri haline geldiklerini, 10 milyar liranın üzerine çıkan öz kaynak sayesinde reel sektöre yönelik desteklerinin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini vurguladı.
     KOBİ bankacılığında rekabet gücünü artırmak için bin 400 KOBİ yöneticisi yetiştirdiklerini belirten Kalkan, bankanın uzun vadeli stratejik hedefleri arasında KOBİ bankacılığının ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.
    
     -"Bin şube ve 15 bin çalışan hedefi"-
    
     2012 yılının ikinci çeyreğinde mevduat dışı kaynaklarda ciddi artış olduğunun altını çizen Kalkan, şunları kaydetti:
     "Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 920 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisi, 500 milyon dolar tutarındaki eurobond ihracı, Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz 1 milyar liranın üzerinde Türk Lirası banka bonosu ve tahvil ihracımız sayesinde mevduat dışı kaynaklarımızda yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 3,6 milyar lira civarında bir artış yaşandı. Toplam mevduatımızın yüzde 6'sını oluşturan söz konusu orta ve uzun vadeli bu kaynaklar sayesinde, Türk bankacılığının yapısal sorunu olan vade uyumsuzluğunu azaltma konusunda önemli gelişme kaydettik. Önümüzdeki dönemde pasifin vadesini uzatmak için çalışmalarımız devam edecek."
     Süleyman Kalkan, 2009 yıl sonunda 545 olan şube sayısını 2012 yılının ilk yarısında 690'a çıkardıklarına işaret ederek, "Son bir ayda açılan şubelerle şimdiden 739 şubeye ulaştık. Sadece Ağustos ayında 47 yeni şube açmış olacağız. Bu bir rekor... Yıl sonunda ise 750 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Personel sayımızı yılın ilk yarısında bin 121 kişilik artışla 13 bin 343'e yükselttik. 2015 yılı sonu hedefimiz bin şube ve 15 bin çalışana ulaşmak" ifadelerini kullandı.
     58 yıllık banka tarihinin "en iyi ilk yarıyıl sonucunu" yakalamaktan övünç duyduklarını dile getiren Kalkan, bu başarıda pay sahibi olan tüm banka çalışanlarına da teşekkür etti.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir