Vakıfbank hisselerinin devri

  • Yazı boyutu
Vakıfbank hisselerinin devri

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare ve temsil edilen Vakıfbank hisselerinin Hazine Müsteşarlığı'na devredilmesine ilişkin hazırlanacak Kanun Taslağı, en kısa sürede TBMM'ye sevk edilecek

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare ve temsil edilen Vakıfbank hisselerinin Hazine Müsteşarlığı'na devredilmesine ilişkin hazırlanacak Kanun Taslağı, en kısa sürede TBMM'ye sevk edilecek. Bu hisseler karşılığında bedel olarak bir menkul kıymet fonu oluşturulacak ve bu fonu Vakıflar Genel Müdürlüğü idare ve temsil edecek.
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın makamından yapılan yazılı açıklamaya göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare ve temsil edilen Vakıfbank hisselerinin Hazine Müsteşarlığı'na devredilmesine ilişkin hazırlanacak Kanun Taslağı'nın en kısa sürede TBMM'ye sevk edilmesi öngörülüyor.
     Hazine Müsteşarlığı, bu hisseler karşılığında bedel olarak bir menkul kıymet fonu oluşturacak ve bu fonu Vakıflar Genel Müdürlüğü idare ve temsil edecek.
     Yapılacak bu değişiklikle, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün asli faaliyetlerini daha etkin yerine getirebilmesi için belirli ve sürekli bir gelir kaynağına sahip olması sağlanacak.
     Bankanın son 10 yılda bilançosunun 8 kat, nakdi kredilerinin 21 kat, öz kaynaklarının ise 13 kat büyüdüğü kaydedilerek, ulaşılan bu büyüklükler ve bankanın belirlediği stratejik hedefler dolayısıyla mevcut hisse yapısında bir değişiklik yapılması gereğinin ortaya çıktığı ifade edildi.
     Diğer bir taraftan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun son yıllarda uygulamaya koyduğu, bankaların sermaye yapılarını güçlü tutma ve bu hedefle paralel olarak temettünün bankaların bünyelerinde bırakılması politikasının, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bankadan elde etmekte olduğu temettü gelirlerini ve dolayısıyla vakfiyelerde yazılı olan hayri, sosyal, kültürel, ekonomik şart ve hizmetleri yerine getirme faaliyetlerini sınırlandırdığının da altı çizildi.
     Açıklamada Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.'nun (Vakıfbank) hisselerinin yüzde 25,2'sinin halka arzının 2005 yılında gerçekleştirildiği, bankanın mevcut hisse yapısında mazbut ve mülhak vakıfların yüzde 58,51 payla ana sermayedar durumunda olduğu, söz konusu vakıflara ait olan banka hisselerinin de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare ve temsil edildiği anımsatıldı.
    
    
    


Bu haberi 394 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir