Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger: -"Teminatlı kredilerde daha az karşılık…

  • Yazı boyutu
Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger:
  -"Teminatlı kredilerde daha az karşılık…

Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger: -"Teminatlı kredilerde daha az karşılık ayrılacak, teminatsız kredilerde ise süre sınırı ortadan kalktığı için sonraki dönemlerde ayrılacak karşılıklar peşinen cari yıla yansıyacak" -"Şirketlerin aktifinde bulunan riskli alacakların daha net bir şekilde karşılıklarda görünmesi sağlanmış olacak"

Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger, BDDK'nın tebliğ taslağını, aynı şekilde yayımlaması halinde teminatlı kredilerde daha az karşılık ayrılacağını, teminatsız kredilerde ise süre sınırının ortadan kalkmasıyla birlikte sonraki dönemlerde ayrılacak karşılıkların peşinen cari yıla yansıyacağını belirtti.
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), 2 Ekim 2012 tarihinde finansal kiralama şirketlerinin alacakları için ayıracakları karşılıkları düzenleyen tebliğin yürürlükten kaldırılmasına dair tebliğ taslağı yayımlamasının ardından sektöre etkilerini AA muhabirine değerlendiren Özger, "20 Temmuz 2007 tarih ve 26588 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerince Alacakları İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'in 2 Ekim 2012 tarihli BDDK duyurusu ile yürürlükten kaldırılacağına ilişkin taslak metinle, BDDK, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uymayı tercih etmiştir. Bu değişikliğin aslında temel amacı BDDK raporlaması ile UFRS raporlamasının uyumlu hale getirilmesidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Özger, şunları kaydetti:
     "Yapılan değişiklik taslağı ile raporlama dönemlerinde karşılık ayırırken daha subjektif kriterler ön planda olacak. Bunun sonucu olarak da denetim ve raporlama dönemlerinde daha detaylı bir çalışma yapmak zorunlu hale gelecektir. Sonuç olarak taslak metin aynı şekilde yayımlanırsa; özellikle teminatlı kredilerde daha az karşılık ayrılacak olup, teminatsız kredilerde ise süre sınırı ortadan kalktığı için sonraki dönemlerde ayrılacak karşılıklar peşinen cari yıla yansıyacak. Bununla beraber şirketlerin aktifinde bulunan riskli alacakları daha net bir şekilde karşılıklarda görünmesi sağlanmış olacaktır."
     Dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören finansal kiralama hisseleri BDDK'nın son yayımladığı tebliğ taslağının etkisiyle bir önceki gün kapanışa göre ortalama yüzde 2,90 yükselmişti. Taslağın ardından dün finansal kiralama sektörü hisselerinde bir ara yüzde 5'lere varan yükselişler görüldü.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir