Uzaya bilet Eskişehir’de

  • Yazı boyutu
Uzaya bilet Eskişehir’de

“Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sabancı Uzay Evi”, Eskişehir Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nda hizmete açıldı.

İleri teknolojili donanımı Çimsa’nın katkısıyla Sabancı Vakfı tarafından yaptırılan “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sabancı Uzay Evi”, Eskişehir Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nda hizmete açıldı. 4 Nisan tarihinde gerçekleştirilen açılışa; Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Mehmet Göçmen’in yanı sıra çok sayıda Eskişehirli ve Sabancı Topluluğundan yöneticiler katıldı.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin en büyük uzay evine destek vermekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Eskişehir, Sayın Yılmaz Büyükerşen’in vizyonu ile örnek bir kent kimliğine kavuştu. Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, orkestraları, konser salonları, sergi salonları ile Eskişehir, kültür ve sanatın, güçlü kent yaşamının parlayan yıldızı haline geldi. Şimdi bu güzel şehir, Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nda yapılan Uzay Evi ile bilimin de önemli bir merkezi olmaya aday.” Sabancı Uzay Evi’nin gençlere uzay bilimleri ve astronomi alanında yepyeni ufuklar açacağını belirten Güler Sabancı konuşmasına şöyle devam etti:

“ABD’de 500’den fazla, Fransa ve Almanya’da toplam 100’e yakın olan dünya ölçeğindeki uzay evlerinin sayısı hızla artıyor. Dünyadaki uzay evlerini bir yıl içinde dolduran insanların sayısı ise milyonları aşmış durumda… İstiyoruz ki, böyle önemli bir keşif dünyası, ülkemizde de çocuklarımız, gençlerimiz ve yetişkinlerle buluşsun, daha ulaşılabilir olsun. Bu amaçla, Sabancı Vakfı olarak, Çimsa’nın desteği ile tasarımı, teknolojisi, donanımı, kapasitesi ile eşsiz bir eser yaratmaya çalıştık. Türkiye’de, dünyadaki uzay evleri ile de eşdeğer özelliklere sahip bir Uzay Evini hizmete sunuyoruz.”

 

 

Kaynak: KOBİPOSTASI


Bu haberi 416 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir