UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: -"2012, Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyüme yılıdır"

  • Yazı boyutu
UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
  -"2012, Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyüme yılıdır"

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: -"2012, Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyüme yılıdır"

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2012'de küresel anlamda yaşanan belirsizliklere rağmen Türk ekonomisinin istikrarını ve güçlü makro ekonomik dengelerini koruduğunu belirterek, "2012, Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyüme yılıdır" dedi.
     Burkay, yaptığı yazılı açıklamada, 2012'de yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Gelişmiş ekonomilerde büyüme oranlarının zayıf, işsizlik oranlarının ise yüksek düzeyde devam etmekte olduğunu vurgulayan Burkay, şunları kaydetti:
     "Kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin kaygılar devam etmektedir. Euro Bölgesi'nde alınan önlemlere rağmen güven ortamı hala tam olarak sağlanamamıştır. Gelişmekte olan ekonomilerde büyüme, bir miktar yavaşladı. Olağanüstü parasal genişlemeye rağmen ABD'de ekonomik büyüme potansiyelin altında devam ederken Euro Bölgesi daralmaya devam etmektedir. Gelişmiş ekonomilerin sürdürülebilir mali dengeleri sağlamak için uyguladıkları sıkı maliye politikaları ile banka ve hane halkının borçluluk oranlarını azaltma çabaları ekonomik büyümeyi sınırlamaktadır. Zayıflayan küresel ticaret ile finansal sektördeki dalgalanmalar da tüketici ve reel sektör güvenini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple birçok ülke ve uluslararası kuruluş büyüme tahminlerini güncellemiştir. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda yayımladığı tahminlerini 2012 için 0,7, 2013 için de 0,9 puan aşağı yönlü revize etmiştir."
     Dünya ekonomisinin yüzde 19'unu oluşturan Euro Bölgesi'nde birçok ülkenin teknik olarak resesyona girdiğini bildiren Burkay, 2011'de yüzde 1,4 oranında büyüyen Euro Bölgesi'nin 2012'de yüzde 0,4 daralması, 2013'de ise neredeyse yerinde sayarak sadece yüzde 0,2 büyümesinin beklendiğini bildirdi.
     Burkay, bölge ekonomisinin 2007 sonundan bu yana yüzde 1,9 oranında küçüldüğü göz önüne alındığında krizin bölge üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurgulayarak, "Gelişmiş ülkelerdeki sorunlar, gelişmekte olan ülkeleri ticaret, finansman ve beklentiler açısından olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla bu yıl gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme yavaşladı. 2011'de yüzde 6,2 oranında büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin 2012 ve 2013 yıllarında sırasıyla yüzde 5,3 ve 5,6 büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya ticaret hacmindeki artış da 2012'de bir miktar yavaşladı. 2011'de yüzde 5,8 büyüyen küresel ticaretin 2012'de yüzde 3,2 önümüzdeki yıl ise bir miktar hızlanarak yüzde 4,5 oranında artacağı tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye ekonomisi güçlü büyüme sürecine devam edecektir"-
    
     Burkay, Türkiye'nin 2011'in son çeyreğinden itibaren girdiği yumuşak iniş sürecini başarıyla yönettiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "2013'de Türkiye'deki ekonominin iyileşmesi ve piyasanın canlanmasına sebep olacak gelişmelerden birisi de ihracatçı firmaların bir yandan ihracatta başarılarına devam etmeleri diğer yandan da iç piyasanın artan ihtiyaçlarına yönelmeleri ve iç piyasadaki perakendecilerin güncel taleplerini karşılayarak iç piyasayı canlandırmaları olacaktır. Bu süreçte, büyüme kompozisyonu iç ve dış talep arasında dengelenmeye devam edecek ve cari açık daha da daralacaktır. Ayrıca enflasyonist baskılar azalarak Türkiye ekonomisi güçlü büyüme sürecine devam edecektir."
     "2012, Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyüme yılıdır" ifadesini kullanan Burkay, tekstil sektörünün entegre yapısı ve tecrübesi ile uluslararası pazarlarda dünyanın tüm ülkelerine güven verdiğini, 2013'de de dış ticaretin yükselen yıldızı olarak başarıyla yoluna devam edeceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir