UTİB'in Ocak ayı ihracat rakamları -Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: -"Yeni yılın ilk ayında 100…

  • Yazı boyutu
UTİB'in Ocak ayı ihracat rakamları
  -Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
  -"Yeni yılın ilk ayında 100…

UTİB'in Ocak ayı ihracat rakamları -Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: -"Yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat gerçekleştirildi" -"Türkiye, bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonlarıyla takip edilen büyük aktörlerden biridir"

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.
     Burkay, ihracat rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, son yıllarda ardı ardına gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleri ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla Türk tekstil sektörünün dünyadaki ekonomik krizlerden fazla etkilenmeden gelişmesini sağlayan birliğin, yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat gerçekleştirmeyi başardırdığını belirtti.
     UTİB'in 2012 yılını Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde artışla kapatarak 1 milyar 231 milyon 500 bin dolarlık ihracata ulaştığını, Avrasya ve Asya- Pasifik ülkelerine yönelik çalışmalarının meyvesini aldıklarını ve Ocak ayında yüzde 23,90 ihracat artışı gerçekleştirerek ihracatın parlayan yıldızı olmayı elden bırakmadıklarını dile getiren Burkay, şunları kaydetti:
     "Türkiye genelinde 2011 yılında 8 milyar dolar olarak gerçekleşen tekstil sektörü ihracatı 2012 yılında yerinde saydı. Buna karşın UTİB'in ihracatı Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttı. Türkiye tekstil sektörü yüzde 17'lik artışla 684 milyon 783 bin dolara ulaştı. Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan UTİB ise 2013 yılına yüzde 23,90 artışla oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve 109 milyon 68 bin dolar ihracat gerçekleştirdi."
     Burkay, 2012 yılında Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyümeyi sürdürdüğünü ifade ederek, şu bilgileri paylaştı:
     "2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz, 2013 yılında çok daha iyi bir sonuca ulaşacaktır. Bugün Avrupa'nın en büyük tekstil üreticisi olan ülkemizi birkaç yıl içinde de Avrupa'nın en büyük ihracatçısı yapmak istiyoruz. Son birkaç yıllık dönemde Türkiye, gelişmiş ülkelerden daha iyi bir performans sergiledi. Sektörün yıllarca en önemli pazarı olan AB'de yaşanan sıkıntıların ardından, alternatif pazarların önemi daha da iyi kavranmaya başlandı.
     Bu bağlamda Avrasya ve Asya-Pasifik bölgelerinde önemli tanıtım, pazarlama ve pazara giriş faaliyetleri yapıldı. Bu ülkelerle çeşitli stratejik ortaklık çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmalarda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Bu dönemde önem verdiğimiz en önemli hususlardan biri de tekstil sektöründe uluslararası pazarlarda ciddi oranlarda pazar payı kaybetmekte olan İtalya, Belçika, Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerin devrettikleri payları Türkiye'ye yönlendirebilmektir. Şimdi bu pazar paylarına hakim olan bir konuma geldik. Türkiye, bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonlarıyla takip edilen büyük aktörlerden biridir. Yönetim tecrübesi yüksek olan sektörümüz 2013 yılında ve sonrasında da başarılı faaliyetlerine devam etmeyi sürdürecektir."
    
    
    

Bu haberi 235 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir