ürkmenistan'ın elektrik enerji sistemi Çalık Holding'e emanet

  • Yazı boyutu
ürkmenistan'ın elektrik enerji sistemi Çalık Holding'e emanet

ürkmenistan'ın elektrik enerji sistemi Çalık Holding'e emanet

Türkmenistan'da pek çok yatırıma imza atan Çalık Holding, Aşkabat'ın kesintisiz elektrik enerjisi teminatı ve ülkenin elektrik enerji sisteminin modernizasyonunu projesini üstlendi.
     Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edilen Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Berdimuhamedov'a yeni enerji projesini sundu.
     Toplam 5 yılda tamamlanacak proje 3 aşamada hayata geçirilecek. Proje kapsamında inşa edilecek 60 trafo tek bir güç kaynağıyla birleştirilecek. Projenin birinci aşamasında Aşkabat'ta kontrol ve gözetim merkezi inşa edilirken, ikinci aşamada bu merkezden Aşkabat'ın elektrik denetimi yapılacak. Çalık Holding bu projeyi Schneider Electric, Siemens, General Electric, ABB şirketleri ile birlikte hayata geçirecek.
     Çalık Grubu Türkmenistan'da daha önce 6 tane elektrik santrali kurdu. Bu ülkede tekstil, sağlık, inşaat, sanayi ve enerji alanında çok sayıda projeye imza atan Çalık Holding halihazırda, Aşkabat'ta 200 yataklı, Balkan, Mari, Lebap ve Daşoğuz vilayetlerinde 30 yataklı ilk yardım merkezleri kuruyor. Türk şirketi tarafından inşaatı devam eden diş hastanesinin önümüzdeki yıl teslim edilmesi bekleniyor.
    
     -Türk şirketleri 6 ayda 3 milyar dolarlık iş aldı-
    
     Türkmenistan'da iş yapan Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılının ilk 6 ayında 3 milyar dolarlık projeyi üstlenirken, yıl sonuna kadar rakamın 5 milyar doları bulması bekleniyor.
     Türkmenistan pazarı Türk inşaat şirketleri açısından önemli bir pazar konumunda. Türkiye'nin yurtdışı müteahhitlik işlerinin yüzde 42'isini Türkmenistan'da gerçekleştiriyor.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir