"Üretim Sektörünün Geleceği" raporu -Dünya Ekonomik Forumu ve Deloitte iş birliğiyle hazırlanan…

  • Yazı boyutu
"Üretim Sektörünün Geleceği" raporu 
  -Dünya Ekonomik Forumu ve Deloitte iş birliğiyle hazırlanan…

"Üretim Sektörünün Geleceği" raporu -Dünya Ekonomik Forumu ve Deloitte iş birliğiyle hazırlanan raporda, dünya genelinde üretim sektöründe bulunan 10 milyon iş imkanına yetenek eksikliği nedeniyle uygun istihdam sağlanamıyor

Dünya Ekonomik Forumu ve Deloitte işbirliğinde hazırlanan "Üretim Sektörünün Geleceği: Ekonomik Büyümeyi Destekleyecek Olasılıklar" raporunda, dünya genelinde üretim sektöründe bulunan 10 milyon iş imkanına yetenek eksikliği nedeniyle uygun istihdam sağlanamadığı bildirildi.
     Konuya ilişkin açıklanan rapora göre, dünya genelinde üretim sektöründe bulunan 10 milyon iş imkanına yetenek eksikliği nedeniyle uygun istihdam sağlanamıyor. Genel işsizlik oranlarının yüksek seviyelerde olduğu gelişmiş ekonomilerde bile pek çok şirket üretim alanında eleman bulmakta zorlanıyor. Gelişmekte olan ekonomiler ise üretim alanında yetenekli çalışanlar bulamadıkça büyümelerini arttıramıyor.
     Gelecekteki refah için yeteneğin yerini hiçbir şeyin tutamayacağı belirtilen raporda, günümüzde bir problem olarak beliren yetenek eksikliği yakın gelecekte azalacak gibi görünüyor. Yetenekli bilim adamlarından, araştırmacılara, mühendislere ve hatta teknisyenlere kadar kendi bünyesine çekebilecek ve muhafaza edebilecek ülkeler ve şirketler sektörde ilk sıralara yerleşecek.
     Küresel üretim ve imalat alanında gelecek 20 yıl boyunca ülke ve şirketlerin başarılı olmasını belirleyecek kriterin inovasyon olduğu ifade edilen raporda, üreticilerin yarışta kalmaları için inovatif olmaları, alt yapılarını güçlendirerek üniversite ve bilim-teknoloji alanında buluşlar yapan araştırma laboratuvarlarını desteklemeleri gerektiği kaydedildi.
    
     -Enerji stratejileri birinci öncelik olacak-
    
     Üretim ve imalatın geleceğinde enerjinin oynayacağı rol konusunda da değerlendirmelerin yer aldığı rapora göre, ucuz ve temiz enerji stratejileri ve etkin enerji politikaları, üreticilerin ve kanun yapıcıların gündemlerinde ilk sırada yer alacak.
     2035 yılına kadar dünyadaki enerji tüketiminin 1990 yılındaki taban değerlerinin iki katından da fazla olacağının vurgulandığı raporda, üreticilerin enerji verimliliğine sahip ürün tasarımından, daha etkin üretim ve lojistiğe kadar geniş bir yelpazede yeni enerji kaynakları ve etkili üretim metotları aramaları gerektiği belirtildi.
     Raporda, ayrıca üreticiler ve kanun yapıcılar arasında geliştirilecek işbirliğinin dünyadaki enerji bulmacasını çözmek için bir zorunluluk olduğu ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir