Üreticinin yardımına "avcı böcekler" yetişecek -Narenciye ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinde…

  • Yazı boyutu
Üreticinin yardımına "avcı böcekler" yetişecek
  -Narenciye ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinde…

Üreticinin yardımına "avcı böcekler" yetişecek -Narenciye ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinde üreticiler için tehdit oluşturan "beyazsinek"e karşı avcı böceklerle mücadele edilecek

Narenciye ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinde üreticiler için tehdit oluşturan "beyazsinek"e karşı biyolojik mücadelede "avcı böcekler" kullanılacak.
     Beyazsinekle ortak mücadele için Erdemli Ziraat Odası ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.
     Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, Ziraat Odası'nda gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, narenciye ağaçlarında beyazsineğe karşı yürütülen ve başarı sağlanan biyolojik mücadelenin örtü altı domates yetiştiriciliğinde de uygulanacağını söyledi.
     Beyazsineğe karşı yıllarca kimyasal ilaç kullanıldığını belirten Keleş, kurumda çalışan mühendislerin beyazsineğe karşı kimyasal ilaç kullanma yerine biyolojik mücadele yürüttüklerini ve başarı sağladıklarını belirterek, "Bu çalışmamıza Erdemli Ziraat Odası da katılmak istedi. Örtü altı seralarda beyazsineğe karşı yürütülecek mücadele de bundan sonra kimyasal ilaç yerine artık biyolojik mücadelede avcı böcekler kullanılacak" dedi.
     Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek de, Erdemli ilçesinin en önemli geçim kaynaklarının başında limon ve domates yetiştiriciliğinin geldiğini vurguladı.
     İlçe genelinde 25 bin dekar alanda örtü altı domates yetiştiriciliğiyle 500 bin tona yakın domates üretildiğini ve ülkenin domates ihtiyacının büyük bölümünün ilçeden karşılandığını anlatan Dölek, son yıllarda örtü altında ve açıkta yetişen domateslerde beyazsineğin verdiği hastalıklardan dolayı üreticinin sıkıntı yaşadığını, bu nedenle beyazsineğe karşı güç birliği yaptıklarını kaydetti.
     Keleş ve Dölek, daha sonra beyazsineğe karşı avcı böceklerle mücadele edilmesini öngören protokolü imzaladı.
    
    
    

Bu haberi 319 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir