Ürdün-Mısır ekonomik işbirliği toplantısı düzenlendi

  • Yazı boyutu
Ürdün-Mısır ekonomik işbirliği toplantısı düzenlendi

Ürdün-Mısır ekonomik işbirliği toplantısı düzenlendi

Ürdün Başbakanı Abdullah En-Nasur ve Mısırlı mevkidaşı Hişam Kandil 23. Ürdün-Mısır Yüksek Kurulu toplantılarına katıldı.
     Başkent Amman'daki Başbakanlık Merkez Binası'nda düzenlenen toplantıya katılan Nasur ve Kandil enerji alanında işbirliğini öngören toplantı tutanağını imzaladı.
     Mısırlı yetkililer, anlaşmalar çerçevesinde Ürdün'ün Mısır'dan düzenli bir şekilde doğalgaz ithal edebilmesi için gereken çalışmaların yapılacağını vurguladı.
     Ürdünlü yetkililer ise ülkedeki Mısırlı işçilerin durumunun düzeltileceği 60 günlük bir süreç olacağını söyledi.
     Ürdün Başbakanı Nasur, iki ülkenin gıda ve petrol fiyatlarındaki artışla mücadelede, vatandaşların yükünü hafifletmede aldığı önlemlerin benzerlik gösterdiğini kaydederek, "Ürdün ve Mısır birçok konuda özellikle karşılıklı serbest ticareti destekleyen açık ekonomik bir politika konusunda ortak paydalara sahip iki ülkedir. Bu durum, iki ülke arasında her türlü işbirliğini geliştirmek ve güçlendirmek için büyük bir çabayla çalışmayı gerektirir" diye konuştu.
     Ürdün'ün Mısır'dan doğalgaz ithal edebilmesi için iki gündür toplantı düzenleyen Ürdünlü ve Mısırlı bakanları tebrik eden Nasur, Mısır gazına ilişkin iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmalara riayet edilmesinin önemini vurguladı.
     Nasur, Ürdün'deki Mısırlı işçilerle ilgili Mısır ile anlaştıklarını, taleplerin karşılanması için gereken adımların atılacağını ifade etti.
     Ürdün Adalet Bakanı Nidal el-Kaddamin de "Hiçkimse Ürdün ekonomisinin inşasında Mısırlı işçilerin rolünü inkar edemez. Mısırlı işçilerin hakları korunacak ve kendilerine gereken kolaylık sağlanacaktır" dedi.
     Mısır Başbakanı Kandil, ikili ilişkilerin özellikle ekonomi alanında güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirdi. Kandil, "Küresel ekonomik kriz şartlarında Mısır, aylık 1,5 milyar dolar değerinde petrol ürünü ithal ediyor. Turizm sektörü yarı yarıya bir durgunluk gösteriyor. Aynı şekilde ülkedeki eylemler sebebiyle Arap, yabancı ve yerel yatırımlarda büyük bir gerileme söz konusu" ifadelerini kullandı.
     Ürdün ve ekonomisinin içinden geçtiği zor süreci anladıklarını ve bu süreçte karşılıklı yardımlaşmanın söz konusu olacağını ifade eden Kandil, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "Akıbetimiz birdir. İşbirliği yapmamız, birlikte hareket etmemiz ve birbirimizi tamamlamamız gerekir" sözlerini aktardı.
     Ürdün'deki Mısırlıların ikamet şartları ve iş problemleri sebebiyle sınırdışı edilmesinden kaynaklanan kriz, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin Ürdün Kralı Abdullah'la yaptığı telefon görüşmelerinde sonlandırılmıştı.
     Ürdün'de bulunan yaklaşık yarım milyon Mısırlı işçiden sadece 176 milyonu çalışma izni verilen belgelere sahip. Ürdün İş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalışma belgesi bulunmayan işçileri yakalamak için geniş çaplı operasyon başlatmıştı.
     2004 yılında yapılan ve 2005 yılında uygulamaya konulan anlaşmaya göre Ürdün gaz ihtiyacının yüzde 80'ini Mısır'dan karşılıyor.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir