Üniversite vakıflarına yapılan bağışların vergiden indirilmesi -Devlet üniversitelerini…

  • Yazı boyutu
Üniversite vakıflarına yapılan bağışların vergiden indirilmesi
  -Devlet üniversitelerini…

Üniversite vakıflarına yapılan bağışların vergiden indirilmesi -Devlet üniversitelerini desteklemek için kurulan vakıflara yapılan bağışlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunları hükümlerine göre yıllık beyanname ile bildirilecek gelirden ve kurum kazancından indirilebilecek -Vergi muafiyetinden yararlanmak için başvuran vakıfların, gelirlerinin üçte ikisini vakıf amaçlarına harcayıp harcamadığına bakılırken, son 1 veya 2 yılın ortalaması esas alınacak -Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınan vakıflar, kendilerine ait binaları vakfın amacı dışında kullanması veya kiraya vermesi halinde Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanamayacak

Devlet üniversitelerini desteklemek için kurulan vakıflara yapılan bağışlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunları hükümlerine göre yıllık beyanname ile bildirilecek gelirden ve kurum kazancından indirilebilecek.
     Maliye Bakanlığı'nın, "Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Genel Tebliğ'de (Seri No: 1) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (Seri No: 2)" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri tarafından üniversitelere, yüksek teknoloji enstitüleri ile gelirlerinin en az dörtte üçünü münhasıran devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesini amaç edinmek üzere kurulan ve fiilen bu çerçevede faaliyette bulunan vakıflardan Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınanlara makbuz karşılığında yapılan bağışlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunları hükümlerine göre yıllık beyanname ile bildirilecek gelirden ve kurum kazancından indirilebilecek.
     Bu hükmün uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.
     Münhasıran devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesi amacıyla kurulan vakıflar için tanınan bu indirim imkanından yararlanmak için, vakıfların resmi senetlerinde, amaçlarının münhasıran devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesi olduğunun açık bir şekilde yazılı olması ve başka amaca yer verilmemiş olması, resmi senetlerinde, yıllık brüt gelirlerinin en az dörtte üçünün amacına yönelik olarak harcanacağının yazılı olması ve son 1 yılda veya son 2 yılın ortalaması bazında bu koşulun fiilen yerine getirilmiş olması ve Maliye Bakanlığı'nca yaptırılan denetimde bu şartların sağlandığının tespit edilmiş olması gerekecek.
    
     -Son 1 yıl veya son 2 yılın ortalaması esas alınacak-
    
     Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen vakıflar, taleplerini içeren bir yazı ile Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulunacak.
     Vakıflar, başvurularında son 5 yıl içinde resmi senette yazılı olup amaçlar arasında yer alan sağlık, sosyal yardım, eğitim, bilimsel araştırma ve geliştirme, kültür ve çevre koruma ile ağaçlandırma konularıyla ilgili olarak gösterilen faaliyetleri içeren faaliyet raporunu bakanlığa gönderecek.
     Söz konusu vergi muafiyetinden yararlanmak için başvuran vakıfların, gelirlerinin üçte ikisini vakıf amaçlarına harcayıp harcamadığına bakılırken, son 1 yıl veya son 2 yılın ortalaması esas alınacak.
     Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait iktisadi işletme bulunması halinde, bunlara ait bilanço ve gelir tablolarının da bakanlığa gönderilmesi zorunlu olacak.
     Öte yandan, Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınan vakıflar, kendilerine ait binaları vakfın amacı dışında kullanması veya kiraya vermesi halinde Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanamayacak.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir