"Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" -GTO Başkanı Aslan:…

  • Yazı boyutu
"Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi"
  -GTO Başkanı Aslan:…

"Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" -GTO Başkanı Aslan: -"Üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesinin hem rekabet hem de istihdam açısından çok büyük katkıları olacak" -GSO Başkanı Konukoğlu: -"Bu iş Gaziantep'in önümüzdeki 5 yıl, 10 yıllık projeksiyonu için çok önemli"

Gaziantep'te üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan "Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" başladı.
     İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından 2011 yılında açılan "Üniversite-Toplum-Sanayi İşbirliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı" kapsamında, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Sanayi Odası (GSO) ile Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (GAOSB) işbirliğinde hazırlanan proje tanıtıldı.
     "Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" ile Gaziantep'e Ar-Ge, Ur-Ge altyapısıyla yatırımların ve yenilikçiliğin geliştirilmesi, nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması, mevcut üretimin dünya piyasalarında rekabet edebilirliğinin artırılması planlanıyor.
     Proje çerçevesinde ilgili tüm kamu, özel kurum ve kuruluşların temsil edildiği "Gaziantep Üniversite Sanayi İşbirliği ve Altyapı Platformu" oluşturulacak. Sektörel arama toplantıları, eğitim programları, üniversite ve sanayi ziyaretleri gerçekleştirilecek. Sanayinin ihtiyaçlarına paralel akademik çalışmalar yürütülecek.
     GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, düzenlenen tanıtım toplantısında, bugüne kadar üniversite-sanayi işbirliğinde çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bu işbirliğini belirli bir sisteme oturtarak Türkiye'ye örnek bir proje yapmak istediklerini söyledi.
     Artık bilginin ticarileştiği bir sürecin yaşandığına işaret eden Coşkun, "Dünyayla yarışmak istiyorsak, akademik güçle sanayi gücünü bir araya getireceğiz. Bunun için somut bir yol haritası çıkarmaya çalışıyoruz. Bu, Türkiye'ye model olacak. Başarıyı birlikte yakalayacağız" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'de örnek olacağız"
    
     GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da Gaziantep'in yurt içinde ve yurt dışında rekabet ettiğine işaret ederek, şunları söyledi:
     "Üniversite, rehber ve bilgidir. Rehberimizle, rekabet konusunda daha çok mesafe alabilir, daha kaliteli ürünler üretebiliriz. Bunun şehre geri dönüşü olacaktır. Bilgi, yeni istihdam alanları yaratmada yeni yatırımlarda kullanılmaya başlandığı zaman büyük bir altyapı oluşturulabilir. Mesela otomotiv, elektronik, beyaz eşya, medikal sektörü Gaziantep'in süratle mesafe alması gereken sektörlerdir. Bunlar da bilgi ve teknoloji ister. Üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesinin hem rekabet hem de istihdam açısından çok büyük katkıları olacak."
     GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise Gaziantep olarak birçok konuda ilklere imza attıklarını ifade etti.
     Gaziantep'te üniversite-sanayi, üniversite-ticaret konusunda çalışmalar yapıldığını ama bu projenin çok farklı olduğunu dile getiren Konukoğlu, "Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'de Gaziantep'in farklılığının ne olduğu bir daha ispatlanacak. Bu, Gaziantep'in önümüzdeki 5-10 yıllık projesini için çok önemli. Gaziantep'te sektörlerin hangisini ele alırsanız alın Türkiye'de liderliğe oynayan bir çalışmanın içerisinde" diye konuştu.
     GAOSB Başkanı Cahit Nakıboğlu da konuşmasında, yıllardır üniversite-sanayi işbirliğinin konuşulduğunu hatırlatarak, "İşbirliğimiz var ama tam istediğimiz noktaya ulaşamamıştı. Ama bu projeyle inşallah Türkiye'de bir ilk, örnek olacağız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir