Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı -TAI TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı: -"Bu…

  • Yazı boyutu
Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı
  -TAI TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı:
  -"Bu…

Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı -TAI TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı: -"Bu yılın ilk yarısında hisselerin belli bir kısmını sermaye artışı yöntemiyle halka arz edeceğiz. Buradan elde edilecek gelirin bir kısmını ürün geliştirme projelerinde, bir kısmını ise şirket satın almaları ve yeni ortaklıklar kurma şeklinde harcamayı düşünüyoruz" -"Milli jet uçağı konusunda kavramsal tasarım çalışmaları devam ediyor. Bu uçağın detay tasarımına geçilirse, bin 500 mühendise ihtiyacımız olacak" -Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Tuna: -"(Araştırma merkezi ve araştırma laboratuvarlarına) Sadece bu yıl için 2 milyar lira kaynak transfer etmişiz. Bu merkezlerde ortaklaşa faaliyet, proje ve ürün geliştirme konusunda ne yazık ki başarılı değiliz"

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI TUSAŞ) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu yılın ilk yarısında şirket hisselerinin belli bir kısmını sermaye artışı yöntemiyle halka arz edeceklerini belirterek, "Buradan elde edilecek gelirin bir kısmını ürün geliştirme projelerinde, bir kısmını ise şirket satın almaları ve yeni ortaklıklar kurma şeklinde harcamayı düşünüyoruz" dedi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Binası'nda gerçekleştirilen Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda "2023'e 10 kala Ar-Ge ve Yenilikte Ankara" başlıklı panelde konuşan Dörtkaşlı, TUSAŞ TAI hakkında bilgiler verdi.
     Dörtkaşlı, TUSAŞ TAI'nin sektörde ihracat şampiyonu olduğunu belirterek, şirketin yapısal ihracatının kilogram değerinin 420 dolar olduğunu, tasarım ve işçilik konulduğunda bu rakamın yaklaşık 850 dolara çıktığını, Göktürk-2 Uydusu'nun kilogram fiyatının ise 200 bin dolar olduğunu bildirdi.
     Dörtkaşlı, 2011 yılında 850 milyon dolar ciro yaptıklarını belirterek, mühendislik katkılı projelerin payının yüzde 70 olduğunu belirtti.
     TUSAŞ'ın bu yılın ilk yarısında hisselerinin belli bir kısmını sermaye artışı yöntemiyle halka arz edeceklerine dikkati çeken Dörtkaşlı, "Burdan elde edilecek gelirin bir kısmını ürün geliştirme projelerinde, bir kısmını ise şirket satın almaları ve yeni ortaklıklar kurma şeklinde harcamayı düşünüyoruz" dedi.
     Küresel bir marka olmayı hedeflediklerinin altını çizen Dörtkaşlı, şirkette çalışan bin 600 mühendisin yaklaşık binin Ar-Ge ve ürün geliştirme projelerinde yer aldığını söyledi.
     Muharrem Dörtkaşlı, 100'ün üzerinde yurtdışında yaşayan ve Türkiye'ye dönme arzusu olan uzmanlarla iletişim kurduklarını, 9'unu istihdam ettiklerini, 6'sının işe alım sürecinin de devam ettiğini söyledi.
    
     -TAI arazisinin yanında havacılık ve sanayi sektörü kümelenmesi-
    
     Yan sanayinin önemine dikkati çeken Dörtkaşlı, yan sanayi kuruluşlarına önümüzdeki 5 yıl içerisinde 8 milyon saat iş yaptırmayı planladıklarını bildirdi.
     Havacılık ve sanayi sektörünün kümelenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Dörtkaşlı, sanayi sektörünün kümelenmesi için bir müteşebbis heyeti oluşturulduğunu ve TAI'nin hemen yanındaki 3 milyon metrekare arazinin tahsis edildiğini, bu arazinin daha da artırılabileceğini belirterek şöyle konuştu:
     "Başvuru Bakanlığa yapıldı, süreç devam ediyor. Burayı iyi kurgulayabilirsek, 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracatın içerisinde 10 milyar dolar sivil havacılık, 5 milyar dolar savunma ihracatı öngörülüyor, bu rakamlar verilirken güvenilen yer de burasıdır. İşin sahibi Savunma Sanayi Müsteşarlığı Hazine'den araziyi kiraladı. Oluşturulan müteşebbis heyetinin içerisinde bir şekilde temsil ediliyoruz. Müteşebbis heyetinin oluşturulmasından sonra işin yürütülmesi Ankara Sanayi Odası'na devredildi. Ama yapılanmasıyla ilgili, oradaki katılımlarla ilgili elbette orada katkılarımız olacaktır. Çünkü bu bizim bir hayalimizdi."
     Muharrem Dörtkaşlı, 2023 yılına ilişkin hedeflerini de anlatarak, özgün insansız hava araçları tasarlamak, özgün sivil helikopter geliştirmek, özgün uyduları hayata geçirmek istediklerini söyledi.
     Milli jet uçağı konusunda kavramsal tasarım çalışmalarının devam ettiğini belirten Dörtkaşlı, bu uçağın detay tasarımına geçildiğinde bin 500 mühendise ihtiyaç olacağını bildirdi.
    
     -"Proje ve ürün geliştirme konusunda ne yazık ki başarılı değiliz"-
    
     Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Yılmaz Tuna da 80 tane tematik araştırma merkezi, bin 80 tane de merkezi araştırma laboratuvarının gerekli ekipmanlarla donatıldığı belirtti.
     Tuna, "Bu merkezler birebir, arzu ettiğimiz ölçüde faydaya dönüşüyor mu- 'Bilginin teknolojiye dönüşümü konusunda gerçekten başarılı mıyız' diye baktığımızda maalesef başarılı olamadığımızı söylemek zorundayım" diye konuştu.
     Bu merkezlerin çok büyük niyetlerle, büyük hedeflerle kurulduğunu ifade eden Tuna, "Sadece bu yıl için 2 milyar lira kaynak transfer etmişiz. Bu merkezlerde ortaklaşa faaliyet, proje ve ürün geliştirme konusunda ne yazık ki başarılı değiliz" değerlendirmelerinde bulundu.
    
     -"Yanımızda üniversite ve kamu destekleyici kuruluşlarını istiyoruz"-
    
     OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda katma değeri yüksek ürünler üretilmesi, firmalar olarak kabiliyetlerin geliştirilmesi ve Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmasını hedeflediklerini kaydetti. Bu hedeflerin firmaların bunu tek başına yapamayacaklarını vurgulayan Aydın, KOBİ'lerin tek başına bu üretimi yapma kabiliyetine sahip olmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:
     "Yanımızda üniversiteyi istiyoruz. Üniversite de yetmiyor, kamu destekleyici kuruluşlarını da istiyoruz. Bir araya geldik ne yapacağız- Bunun Türkiye'de ve dünyada modeli, okuyabildiğimiz kadarıyla "kümelenme". Üniversite, sanayi ve destekleyici kuruluşlar bir araya gelecek, ülkenin ihtiyaçlarını, bölgenin ihtiyaçlarını ve dış ticaret açığını oluşturan medikal, enerji, savunma, raylı taşıtlar gibi kalemlerle ilgili gelecekte bu alanlardan hangisinde küresel anlamda rekabet edilebilir bunları tartışacak. Biz firmalara bu rekabeti tek başına yapamayacaklarını anlatıyoruz. Beraber şirket kurarak da bu işi yapamıyoruz. Biz hem işbirliği yapacağız hem rekabet yapacağız. Üniversite sanayi işbirliğinde en kıymetli araçlardan biri bence kümelenme faaliyeti."
     Aydın, medikal konusunda, en yetkili firmaların Ankara'da çok ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatarak, Sağlık Bakanlığı'nın 16 milyar liralık harcamasına çözüm üretmeye çalıştıklarını ve 16 milyar liranın yüzde 95'inin medikal ürünlerin ithal edilmesinden kaynaklandığını kaydetti.
     Ankara metrosunun ihalesinde raylı taşıma sistemleri için kurulmuş bir kümenin bulunduğunu belirten Aydın, Türkiye'de bu işle uğraşan firmaları bir araya topladıklarında bu işin tamamının yerli üretimle yapılabileceğinin ortaya çıktığını dile getirdi.
     Bu kümede, bu alanda faaliyet gösteren Türkiye'deki bütün aktörleri topladıklarını ifade eden Aydın, 100 firmanın bir araya geldiğini ve bir raylı taşıma aracının tamamını tasarlayabilecek, üretebilecek yetenek oluşturduklarını anlattı.
     Moderatörlüğünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan'ın yaptığı panele Çankaya Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Can Çoğun ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ulvi Şeker de katılarak birer konuşma yaptılar.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir