Üniversite-Sanayi İşbirliği bölgesel toplantısı -YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Günay: -"Sadece…

  • Yazı boyutu
Üniversite-Sanayi İşbirliği bölgesel toplantısı
  -YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Günay:
  -"Sadece…

Üniversite-Sanayi İşbirliği bölgesel toplantısı -YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Günay: -"Sadece araştırmaya hitaben kurumsal bir yapı üniversitelerde yok. Taslakta (Yeni YÖK Kanunu taslağı), buna yönelik bir araştırma enstitüsü kuralım diye bir öneri var"

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, sadece araştırmaya hitaben kurumsal bir yapının üniversitelerde olmadığını belirterek, Yeni YÖK Kanunu Taslağında buna yönelik bir araştırma enstitüsü kurulmasına ilişkin bir öneri olduğunu söyledi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Binası'nda yapılan Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı'nda konuşan Günay, yapılan araştırmaların ticarileşmesinin önemli olduğunu belirtti.
     Günay, YÖK Kanun taslağında üniversite-sanayi işbirliği ile ilgili bir takım araçlar olduğunu ifade ederek, üniversite misyonu araştırma, eğitim ve kamu hizmeti olarak sıralandığını vurguladı.
     Bunlardan en önemlisinin araştırma olduğuna dikkati çeken Günay, araştırmaya hitaben kurumsal bir yapının üniversitelerde olmadığını söyledi.
     Günay, sadece proje almaya yönelik kurumsal bir yapı olmadığının altını çizerek, "Taslakta, buna yönelik bir araştırma enstitüsü kuralım diye bir öneri var" dedi.
     Taslakta öngörülen enstitünün kadro yapısının yer almadığını belirten Günay, ilgili üniversitenin rektörünün görevlendirme yapacağını bildirdi.
     Taslağa göre bu araştırma enstitülerinde araştırmacı öğretim elemanlarının istihdam edileceğini belirten Günay, bu elemanların kurum kadrolarının yüzde 10'u kadar olacağını, bunların ders vermeyeceğini, sadece araştırma yapacaklarını, piyasadan gelen projeleri araştıracaklarını belirtti.
     Günay, yasa taslağında üniversite öğretim üyelerinin şirket kurabilmesinin ve şirketlere ortak olabilmesinin yolunu açan bir madde olduğunu belirterek, yüksek öğretimde araştırma altyapısını güçlendirmek için kaynak aktarılması ile ilgili bir madde olduğunu, 5 yılda bir öğretim elemanlarına ücretli 1 yıl araştırma projesi önerisi getirilmesini öngören bir maddenin de bulunduğuna dikkati çekti.
     Taslağa göre, öğretim üyelerinin akademik puanlarının hesaplanacağını belirten Günay, araştırma konularında performansı iyi olan araştırmacılara bazı imtiyazlı destekler sağlamasını öngören maddeler bulunduğunu söyledi.
     Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, "Hava, savunma ve şimdilerde uzay sanayisini yüksek sesle konuşan Ankara, içinde kümeleşme faaliyetlerini taşıyan 11 tane Organize Sanayi Bölgesi'yle sosyal ve kültürel manada entellektüel bir dünya şehridir" dedi.
     Vali Yüksel, Ankara'nın, dünya ile yarışmaya devam ettiğini belirterek, 61 bin bilimsel araştırmanın yüzde 34,4'ünün Ankara'daki üniversitelerde yapıldığını ve 10 bin Ar-Ge personelinin 6 bininin Ankara'da yaşadığını kaydetti.
     Açılış konuşmalarının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenmiş teknolojik ürün ile sonuçlanan 23 projeye plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir