Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Üniversite sanayi…

  • Yazı boyutu
Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Üniversite sanayi…

Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Üniversite sanayi işbirliğinin kuvvetlenmesi, zaman, emek ve kaynak israfını engelleyecektir"

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, üniversite sanayi işbirliğinin kuvvetlenmesiyle zaman, emek ve kaynak israfının önüne geçileceğini söyledi.
     Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı'nda konuşan Özdebir, "Eğer bizim, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek gibi bir hedefimiz varsa, sanayi devi olan, bilgi üreten, teknoloji ihraç eden bir ülke olma idealimiz varsa, üniversite sanayi işbirliği bu işin anahtarıdır, olmazsa olmazıdır ve önümüzdeki en önemli somut projedir. Zira başarının ilk şartı, kaynakların doğru şekilde kullanılmasıdır. Bizim bugüne kadar en büyük handikabımız, kaynaklarımızı israf etmemizdi. Özellikle zaman ve emek israfı, enerjimizi verimsiz kullanmamızın temel nedeni oldu. Üniversite sanayi işbirliğinin kuvvetlenmesi ve sağlıklı bir zemine oturması, zaman, emek ve kaynak israfını engelleyecektir" dedi.
     İleri teknoloji gerektiren ürünlerin ihracat içindeki payının düşük olduğunu ve imalat sanayi ihracatının önemli bir bölümünün işlenmiş ara malı ithalatı ile yapıldığını anlatan Özdebir, bu durumun üniversite sanayi işbirliği konusunda çok gerilerde kalındığının göstergesi olduğunu ifade etti.
     Özdebir, şöyle konuştu:
     "Bir ülkedeki sanayi, kendi teknolojisini kendisi üretebiliyorsa küreselleşen dünyada varlığını sürdürebilme şansı o ölçüde yüksek olacaktır. Harcanan paranın makine ve tesislere harcanandan defalarca fazla kazanç getirdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenledir ki, gelişmiş ülkeler milli gelirlerinin yüzde 2'si kadar bir payı Ar-Ge'ye ayırmaktadır. Bizdeyse bu oran yüzde 1'in altındadır. Oysa küreselleşen dünyada rekabet gücünü belirleyen en temel faktör, Ar-Ge ve inovasyon kaynaklı yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışıdır."
     Özdebir, üniversite sanayi işbirliğinin, sadece yeni ürünlerin ortaya çıkması için değil, mevcut ürünlerin daha kaliteli, daha standart üretilebilmesi ve üretim sistemlerinde verimliliğin en yüksek düzeye çıkması için de gerekli olduğunu ifade etti.
     Bu işbirliğinin artırılmasının, sadece sanayideki katma değeri artırmayacağını, üniversitelere de ciddi bir kaynak sağlayacağını dile getiren Özdebir, ASO olarak, kümelenme ve üniversite sanayi işbirliği alanında büyük bir gayret içinde olduklarını ve bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceklerini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir