Unilever Vakfı ve UNICEF'den 200 bin çocuğa hijyen eğitimi -Unilever İletişim ve Pazarlamadan…

  • Yazı boyutu
Unilever Vakfı ve UNICEF'den 200 bin çocuğa hijyen eğitimi
     -Unilever İletişim ve Pazarlamadan…

Unilever Vakfı ve UNICEF'den 200 bin çocuğa hijyen eğitimi -Unilever İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Dünya Başkanı Keith Weed: -"2012 yılının 3. çeyreğinde gerçekleşen yüzde 11,1'lik ciro artışı, Unilever'in, sürdürülebilir büyüme sağlayan bir şirkete dönüşüm konusunda doğru yolda ilerlediğini gösteriyor"

Unilever Vakfı ve UNICEF, Türkiye'de yaklaşık 200 bin çocuğa hijyen eğitimi vermek amacıyla bir proje başlattı.
     Unilever Vakfı ve UNICEF'in, Türkiye'de Yatılı Bölge İlköğretim Bölge Okulları'nda (YİBO) eğitim gören yaklaşık 200 bin çocuğun hijyen eğitimi alması amacıyla başlattıkları projenin imza töreni, Unilever İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Dünya Başkanı Keith Weed, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Talat Halman ile Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Şükrü Dinçer'in katılımıyla gerçekleştirildi.
     Projenin lansmanında konuşan Unilever İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Dünya Başkanı Keith Weed, projenin, okulları öncelikle kendi öz değerlendirmelerini yapmaları için teşvik etmeyi ve mevcut hijyen ihtiyacının ortaya konmasının ardından buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti.
     Keith Weed, 190 ülkede faaliyet gösteren ve her gün ürünleri 2 milyar kişi tarafından kullanılan Unilever'in sürdürülebilirlik vizyonunu ifade eden Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı'nın (USYP) hem ürün inovasyonlarına hem de sorumluluk projelerine yön verdiğini söyledi.
     Weed, USYP kapsamında 2020 yılına kadar ürünlerinin çevrede bıraktığı ayak izini yarıya indirmeyi, tarımsal hammaddelerin yüzde 100'ünü sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı, 1 milyar insanın sağlık ve esenliklerini artırmak için harekete geçmelerine yardımcı olmayı hedeflediklerini anlattı.
     Bu doğrultuda işlerini iki katına büyütürken, aynı zamanda çevreye olan etkilerini de en aza indirmek istediklerini vurgulayan Weed, "USYP'nin öngörülmesinden bu yana geçen dört yılda şirket hisselerinin iki katına çıkması, bu stratejinin işe yaradığını gösteriyor. 2012 yılının 3. çeyrek döneminde, bulunduğumuz pazarların üstünde işlem hacmiyle gerçekleşen yüzde 11,1'lik ciro artışı da Unilever'in, sürdürülebilir büyüme sağlayan bir şirkete dönüşüm konusunda doğru yolda ilerlediğini ve sürdürülebilirliğin işin iyice içine katıldığını gösteriyor" diye konuştu.
    
     -"2,6 milyar kişi gelişmiş temizliğe erişemiyor, her gün 3 bin çocuk yetersiz temizlik nedeniyle ölüyor"-
    
     Dünyada 2,6 milyar insanın gelişmiş temizlik hizmetine erişiminin olmadığını vurgulayan Weed, yetersiz temizlik nedeniyle her gün 3 bin çocuğun hayatını kaybettiğine dikkati çekti.
     Unilever'in Birleşmiş Milletler Milenyum Kalkınma Programı'na yürekten bağlı olduğunu dile getiren Weed, şunları kaydetti:
     "Dünya Başkanımız Paul Polman, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından, Milenyum Kalkınma Hedefleri'nin sona ereceği 2015'te Global Kalkınma Gündemi'nin geleceğinin ele alınacağı üst düzey bir açık oturuma davet edildi. Bu davet, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği ve yoksulluğu azaltma alanlarında Unilever'in oynadığı liderlik rolünün bir yansımasıdır.
     Günümüzün sosyal ihtiyaçlarını ele almak, şirketimizin kuruluşundan beri DNA'mızın temel bir parçası olmuştur. Sadece son on yılda, sosyal yatırımlarımızdan her yıl yaklaşık olarak 50 milyon kişi yararlandı. İnanıyoruz ki, 21'inci yüzyılın sosyal sorunlarına yatırım yapmak, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir gelecek yaratma ve 1 milyar hayatı iyileştirmemiz yönündeki hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak."
    
     -"Proje, yaklaşık 800 bin kişiye dokunacak"-
    
     Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Şükrü Dinçer de, YİBO'ların bulundukları bölgelerde önemli bir misyon üstlendiğini belirterek, "Kendi imkanlarımız dahilinde hijyen bilincini geliştirerek, YİBO'lardaki öğrencilerde davranış değişikliği yaratmak istiyoruz. Türkiye genelinde 460 YİBO'da eğitim gören yaklaşık 200 bin öğrenciye iki yıllık dönem zarfında ulaşmayı ve aileleriyle birlikte toplamda 800 bin kişiye mesajlarımızı ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi.
    
     -"Temizlik ve hijyenle ilgili faktörler eğitim hakkını etkiliyor"-
    
     UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Talat Halman da, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, çocukların uygun yaşam ve mümkün olan en iyi sağlık standardına sahip olma hakkının kutsal kabul edildiğine dikkati çekti.
     Su, temizlik ve hijyenle ilgili faktörlerin, çocukların eğitim hakkını birçok yönden etkilediğine işaret eden Halman, okullarda öğrenilen yeni hijyen davranışlarının, hayat boyu sürecek alışkanlıklara öncülük edebildiğini söyledi.
     UNICEF'in 90'dan fazla ülkede, okullarda ve toplumlarda güvenli hijyen uygulamalarını tanıtmak ve hijyen bilincini geliştirmek için çalıştığını dile getiren Halman, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Türkiye'de öncelikle okulların kendi öz değerlendirmelerini yapmalarını teşvik edeceğiz. Ardından ihtiyaçlar doğrultusunda bütüncül bir eğitim programı oluşturacağız. İlk yılımızda, geliştirilen eğitim programı ve materyallerle seçilen 28 okulda pilot çalışma yapacağız.
     İkinci yıl ise gelişim planlarında yer alan eğitim ihtiyaçlarına yönelik olarak kalan 432 okulun desteklenmesi, proje bitiminde aynı standartlar üzerinden etki araştırmasının yapılarak sürecin belgelere dökülmesi ve yaygınlaştırma önerilerinin paylaşılması sağlanacak."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir