Unilever Food Solutions'dan, "Gıda Atığını Önleyelim" projesi

  • Yazı boyutu
Unilever Food Solutions'dan, "Gıda Atığını Önleyelim" projesi

Unilever Food Solutions'dan, "Gıda Atığını Önleyelim" projesi

Unilever Food Solutions, ev dışı tüketim sektöründeki gıda atığını azaltarak hem profesyonel mutfakları daha verimli hale getirmek hem de doğaya olan olumsuz etkiyi azaltmak için "Gıda Atığını Önleyelim" projesini hayata geçirdi.
     Unilever Food Solutions'dan yapılan açıklamada, şirketin "Gıda Atığını Önleyelim" projesiyle, sektörde gıda atık yönetimi konusunda bilinç oluşturmayı, profesyonel mutfaklarda gıda atıklarının iyi yönetilmesini sağlamayı ve işletmeler için minimum atık hedeflerini belirlemeye katkı sağlamayı hedeflediği belirtildi.
     Proje kapsamında işletmeler için Atık Yönetim Kiti, "Atık Yönetimini Nasıl Yapabilirim-" broşürü ve işletme için bilinçlendirici posterler hazırlayan şirket, "Atık Yönetimi Paketi"nin tüm sektöre ulaşmasını sağlamak için "www.ufs.com" web adresinden işletmelerin ilgisine sunacak.
    
     -"Gıda Atığını Önleyelim" paneli
    
     Açıklamaya göre, "Gıda Atık Yönetimi" konusunda bilinç oluşturmak adına anlamlı bir başlangıç olan projenin ilk adımı, EDT Expo kapsamında 28 Mart Perşembe günü "Gıda Atığını Önleyelim" paneli ile gerçekleştirildi.
     Unilever Food Solutions Türkiye Genel Müdürü Önder Arsan'ın açılış konuşmasını yaptığı panelde, ev dışı tüketim sektörünün önde gelen temsilcileri buluştu.
     Panelin konuşmacıları arasında Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz, Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Muştu, Şef Murat Bozok ve Gıdanı Koru Platformu Türkiye Temsilcisi Dr. Orhan Göçer yer aldı.
     Arsan panelde, restoranlar ve gıda endüstrisinin dünyanın en fazla atık üreten sektörlerinin başında geldiğini belirterek, "Türkiye'de ev dışında tüketicilerin bu konuda hassasiyeti ve ilgisi de her geçen gün artıyor. Türkiye'de yaptığımız pilot araştırmalara göre, sektörde yıllık 325 bin ton gıda atığının olduğunu tahmin ediyoruz. Bir yanıyla Türkiye olarak gitmemiz gereken çok yol var. Yaklaşık yüzde 20 dolayında gıda atığını azaltma, çoğu işletme için potansiyel olarak erişilebilir bir hedef. Bir restoranın atığını yüzde 20 oranında azaltabilirse, toplam gıda harcamalarının yüzde 2-3'ünün atılmasını engelleyebiliyor" ifadelerini kullandı.
     Unilever'in, şirket olarak "Sürdürülebilir Yaşam Planı" ile atık azaltma ve sürdürülebilir uygulamaların artırılması yolunda büyük adımlar attığını dile getiren Arsan, şunları kaydetti:
     "Biz de Unilever Food Solutions olarak, Unilever'in iş yaptığı stratejik alanlardan birinde yer alıyoruz. Aynı zamanda, 'Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı'nın bir parçasıyız. Gıda Atığını Önleyelim kampanyası da profesyonel mutfaklarda sürdürülebilir yaşam adına alınması gereken aksiyonlar adına önemli bir girişim olacak. İçinde bulunduğumuz yeme-içme sektörünün, çevrede bıraktığı ayak izini azaltmak için çalışacağız.
     İlk hedefimiz sektörü 'Gıda Atıkları'nın doğru yönetilmesi için bilgilendirmek ve bu alanda bilinç oluşmasına katkı sağlamak olacak. Gerçekleştirilecek eğitim ve ölçümlerle gıda atık yönetimi konusunda bilinç oluşturmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan tüketicinin de işletmeler üzerinde etki oluşturması için bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla işletmenin atık yönetimi konusunda harekete geçirilmesini sağlayacağız."
    
    
    

Bu haberi 235 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir