Unilever'den "su ayak izi" çalışması -Unilever, OMO ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma…

  • Yazı boyutu
Unilever'den "su ayak izi" çalışması
     -Unilever, OMO ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma…

Unilever'den "su ayak izi" çalışması -Unilever, OMO ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), "Türkiye'nin Su Ayak İzi'ni çıkaracak

Unilever, OMO ve uluslararası doğa koruma kuruluşu WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), "Türkiye'nin Su Ayak İzi'ni çıkaracak.
     Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Dinçer, düzenlenen basın toplantısında, "Türkiye'nin su ayak izini çıkararak, "su ayak izi" kavramının, ülkemiz su politikalarına entegre edilmesi yönünde destek vereceğiz. OMO olarak da tüketicilerimizi su tüketimiyle ilgili bilinçlendirmeye devam ediyoruz" diye konuştu.
     OMO ve WWF-Türkiye'nin 2009 yılında gerçekleştirdikleri "Sudaki Ayak İzim" Projesi ile kamuoyunun dikkatini konuya çekmeyi başardıklarını belirten Dinçer, "O günlerde açtığımız www.sudakiayakizim.org sitesinde, 90 binden fazla kişi sudaki ayak izini ölçtü. Kendilerine sunduğumuz pratik bilgiler ise bireysel su ayak izlerini düşürmek yönünde tetikleyici oldu" dedi.
     Sudaki ayak izini azaltmaya yönelik bilinçlendirme çalışmaları sayesinde, Türk kadınları arasında ön yıkama oranının yüzde 44'ten yüzde 29'a gerilediğini bildiren Dinçer, "Böylece, iki Ömerli Barajı'nı dolduracak kadar su tasarrufu sağlandı. Elde edilen bu başarılı sonuç, bizi, gelecek projeler için motive etti" ifadesini kullandı.
     OMO'nun destekleri ve WWF-Türkiye'nin uzmanlığıyla hazırlanacak Türkiye'nin Su Ayak İzi Raporu'nun, 2009 yılında başlayan işbirliğinin devamı niteliğinde olduğunu kaydeden Dinçer, "WWF-Türkiye ile çalışmalarımız, bireysel ölçekteki su ayak izi hesaplamasından, daha makro ölçekteki Türkiye'nin su ayak izi hesaplamasına doğru gelişiyor" diye konuştu.
     OMO olarak sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerin tam kalbine koyduklarını dile getiren Dinçer, şöyle devam etti:
     "Hem inovasyonlar hem de tüketici davranışlarını değiştirmeye yönelik iletişim çalışmalarımızla daha yaşanabilir bir dünya için adım attık. Herkese günlük yaşamında yapacağı küçük bir değişiklikle, atacağı küçük bir adımla, çocuklara daha yaşanabilir dünya bırakabileceğini gösterdik. Önemli bir hedefimiz de bu çalışmayla sektörümüze örnek olmaktır. Bu anlayışın eseri olan Türkiye'nin Su Ayak İzi Raporu, tarımdan sanayiye ve evsel kullanıma kadar Türkiye'nin ayrıntılı su haritasını ortaya koyacak. Ve herkese bu anlamda önemli görevler düştüğünü gösterecek.
    
     -Rapordan hükümete de iş dünyasına da bireylere de mesaj çıkacak-
    
     WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise su ayak izi kavramının makro ölçekte suyun akılcı yönetimi açısından strateji geliştirilmesi için çok önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. Su kullanımı ve suyun küresel ekonomi içinde dolaşımının ortaya konmasının, ülkelerin su yönetimine yeni bir boyut kazandırdığını öne süren Baştak, bunun ayrıca tüm tarafların birlikte hareket etmesi gerektiğini de ortaya koyduğunu söyledi.
     Bu nedenle Su Ayak İzi'nin hesaplanmasının, geleceğe yönelik sorular sorulması, çözüm önerisi geliştirilmesi, bireylerin harekete geçmesi, özel şirketlerin su yönetimine katılması ve kamu politikalarında değişim yaratılması için oldukça önemli olduğunu anlatan Baştak, "OMO'nun destekleriyle ikinci aşamasına başladığımız projemizde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte Türkiye'nin Su Ayak İzi'ni hesaplayarak, ülkemizin su yönetimi sürecine yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
     Baştak, hazırlanacak raporla, gayri safi milli hasıla, ithalat ve ihracat gibi ulusal hesapların farklı bileşenleriyle su kaynakları arasındaki ilişkinin kurulmasının hedeflendiğini, aynı zamanda hükümetlere, iş dünyasına ve bireylere yönelik önerilere de yer verileceğini dile getirdi.
     Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın desteğiyle hazırlanacak Türkiye'nin Su Ayak İzi Raporu, toplam su ayak izinin yanı sıra, doğrudan ve dolaylı su kullanımı, sektörlerin su ayak izi ve suyun ekonomi içerisindeki rolünü de ortaya koyacak.
     Proje ile Türkiye'nin, bugüne kadar ulusal su ayak izini çıkaran İngiltere, İspanya, İsveç, Finlandiya ve Meksika gibi ülkelerin arasına katılarak, "su ayak izi" kavramını, su yönetimine entegre etme yolunda önemli verilere sahip olması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir