Unilever 130 fabrikasında katı atıkları tamamen ortadan kaldırdı -Unilever, Sürdürülebilir…

  • Yazı boyutu
Unilever 130 fabrikasında katı atıkları tamamen ortadan kaldırdı
     -Unilever, Sürdürülebilir…

Unilever 130 fabrikasında katı atıkları tamamen ortadan kaldırdı -Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 2020'ye kadar gerçekleştirmeyi amaçladığı "sıfır katı atık" hedefini 5 yıl öne çekti

Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 2020'ye kadar gerçekleştirmeyi amaçladığı "sıfır katı atık" hedefini 5 yıl öne çekti.
     Unilever açıklamasına göre, Kosta Rika'dan Japonya'ya dünya çapındaki 130 Unilever fabrikasından atık alanlarına katı atık gönderme işlemleri durdurulurken, tüm fabrikaların 2015'te "sıfır katı atık" hedefine ulaşması hedefleniyor. Unilever'in Türkiye'deki 4 fabrikası da 'sıfır katı atık' hedefine ulaştı.
     Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı doğrultusunda iş hacmini ikiye katlama konusunda yeni bir vizyonla yola çıktığında 40 milyar avro olan yıllık satış hacmini, 2012 yıl sonu itibarıyla 51 milyar avroya çıkardı. Unilever bir yandan bu finansal performansı sergilerken, diğer yandan çevresel etkisini azaltıp pozitif sosyal etkisini de artırdı.
    
     -Her yıl bir milyon çöp kovasını dolduracak kadar atık ortadan kaldırılıyor-
    
     Sıfır katı atık hedefine ulaşan tesislerden atık alanlarına katı atık gönderimi sona erdi. Bu tesislerde ortaya çıkan katı atık miktarı azaltılırken, atıklar yeniden kullanılıyor, geri dönüştürülüyor ve geri kazanılıyor. Unilever'in bu başarısı, her yıl bir milyon çöp kovasını dolduracak kadar atığın ortadan kaldırılmasını ifade ediyor.
     Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 2020'ye kadar imha edilmek üzere atılan toplam atık miktarının, üretim hacmindeki önemli artışlara rağmen 2008 yılı seviyesinde veya daha düşük olacağını duyurdu.
     Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Unilever Eko Verimlilik Yöneticisi Tony Dunnage, "Bu başarı, sürdürülebilirlik hedeflerimizi kararlılıkla gerçekleştirme yolunda ilerleme kaydederken, Unilever için ciddi bir önem taşıyor" dedi.
     Bu gelişmenin, fabrikalarının çevresel anlamda nasıl daha sorumlu hale geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Dunnage, "Bu da işimize yatırım için daha fazla para ayırmamıza yardımcı oluyor. 130'dan fazla fabrikanın atık alanlarına atık göndermemesiyle, neredeyse 70 milyon avro maliyet tasarrufu yapmak aynı anlama gelirken, bunların tümü sermaye giderlerine gerek kalmadan başarıldı" diye konuştu.
    
     -Daha sorumlu fabrikalar için en iyi uygulamalar-
    
     Açıklamaya göre Unilever, global tedarik zincir ağını aktif olarak kullanarak, çevresel anlamda daha sorumlu fabrikalar yaratmak için en iyi uygulamaları hayata geçiriyor.
     "Bir kez tasarla, her yerde uygula" felsefesiyle hareket eden Unilever, çevre için iyi olan ve maliyet tasarrufu sağlayan sürdürülebilir bir model uyguluyor. Bu kapsamda, her yeni fabrika 5 yıl öncesine göre yüzde 50 daha az atık üretecek ve atık alanlarına bilinçli olarak atık göndermeyecek.
     Atıkların azaltımı yeterli olmadığında, atık alanlarına hiç atık göndermemek amacıyla atıklar yeniden kullanılacak, geri kazandırılacak veya geri dönüştürülecek.
     Örneğin, Rusya'da, Unilever yıllık olarak birkaç ton zımbalı çay poşeti topluyor. Bu poşetler, hayvan yatağı olarak kullanılmak üzere pet shoplarda satılıyor ya da duvar kağıdı olarak kullanılıyor. Çin'in Hefei şehrinde ise Unilever, paletler üzerine konulan kutuları paketlemek üzere kullanılan plastikleri, yeniden kullanılabilir elastik kumaşlarla değiştirerek azaltıyor.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir