"Uluslararası Zemin Fuarı" açıldı -Gaziantep Valisi Erdal Ata: +"Ekonomi geliştikçe, teknoloji…

  • Yazı boyutu
"Uluslararası Zemin Fuarı" açıldı
  -Gaziantep Valisi Erdal Ata:
  +"Ekonomi geliştikçe, teknoloji…

"Uluslararası Zemin Fuarı" açıldı -Gaziantep Valisi Erdal Ata: +"Ekonomi geliştikçe, teknoloji geliştikçe hem üretimde hem de pazarlamada daha mode teknikler kullanılıyor" -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan: -"Türkiye'nin toplam ihracatı yüzde 12 artarken, halı ihracatı yüzde 29 arttı. Bu sektörde çalışanlarla ne kadar gurur duysak azdır" -Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Kaplan: -"Hükümetimizden Ro-Ro desteğini en az bir yıl daha sürdürmesini bekliyoruz"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Zemin Fuarı" törenle açıldı.
     Vali Erdal Ata, Ortadoğu Fuar Merkezi'ndeki (OFM) fuarın açılışında, Gaziantep'in bir sanayi kenti ve üretim merkezi olduğunu belirtti. Kentin halı, makarna, iplik, un, ambalaj ve makine sektörü açısından gelişmiş olduğunu ifade eden Ata, sanayi sektöründe 100 bine yakın kişinin istihdam edildiğini vurguladı.
     Küçük sanayi sitelerinde ise yaklaşık 25-30 bin kişiye iş imkanı sağlandığını dile getiren Ata, bu durumun da Gaziantep'i bir üretim merkezi haline getirdiğini kaydetti.
     Piyasaya yeni çıkan ürünleri tüketicilere yansıtmanın en güzel yolunun fuarlar olduğuna dikkati çeken Ata, şöyle konuştu:
     "Fuarlar sayesinde bir taraftan sanayicilerimiz ürünlerini sergilerken, diğer taraftan bu işin ticaretini yapanlar da ürünleri toplu halde bir arada görme şansısına sahip oluyor. Fuarların bu açıdan büyük faydası var. Çocukluğumuzda, ilimize bir çok kentten minibüslerle halılar getirilir, satılırdı. Bunların yerini artık fuarlar aldı. Bilişim sektörünün gelişmesi sayesinde, internet üzerinden ticaret yapılıyor. Dünyanın bazı yerlerinde satış mağazaları açan firmalarımız var. Ekonomi geliştikçe, teknoloji geliştikçe hem üretimde hem de pazarlamada daha mode teknikler kullanılıyor. Fuarlar da bunlardan birini oluşturuyor."
    
     -GTO Başkanı Mehmet Aslan-
    
     Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da, halı sektörünün, Türkiye'nin geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 3,5-4 büyüme rakamına karşılık, tam 6 kat daha fazla büyüdüğünü vurguladı.
     Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 12 artarken, halı ihracatının yüzde 29 arttığına dikkati çeken Aslan, "Bu sektörde çalışanlarla ne kadar gurur duysak azdır" dedi.
     Son günlerde sigorta müfettişlerinin yoğun şekilde halı sektörünün üzerine gittiğini anımsatan Aslan, bu konuda biraz daha esnekliğe ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.
     Gaziantep'teki başarının ortak akılla sağlandığını vurgulayan Aslan, şöyle devam etti:
     "Geldiğimiz noktanın kıymetini bilmek lazım. Herkes şunu çok iyi bilsin ki, eğer valimizin öncülüğünde sanayi odası, ticaret odası, ihracatçı birlikleri, borsası, esnaf odaları, belediye başkanları, hele hele siyasilerimiz olmasaydı, inanın ki asla bu mesafeyi alamazdık. Esas olan Gaziantep'in vizyonu budur. Gaziantep sadece bu sektörde değil, geldiği nokta itibarıyla ne başarı kazanmışsa bunun temelinde el ele birlik ve ortak akıl vardır. Gaziantep'i bölgenin lokomotifi yapmak, bölgenin kaderini değiştirmek, Gaziantep'i Türkiye'de rol model yapmak, Türkiye'nin önüne yeni ufuklar açmak gibi bir vizyonla hareket ediyoruz. Biz tek tek bu işin neferleriyiz. Ancak el ele olursak başarırız."
     Halı sektörünün önemine değinen Aslan, "Bizim vizyonumuzdan ve azmimizden hiçbir şey kurtulmaz. Onun için halı sektörü bizim misyoner sektörümüzdür. Sadece yaptığı ihracatla değil, sağladığı istihdamla değil, dünyaya tanıtımımız açısından da şu anda göz bebeğimiz olan sektörümüzdür" diye konuştu.
     Aslan, 10 Mart'a kadar açık olacak fuara Ortadoğu'dan Afrika'ya, Kafkaslardan Rusya'ya kadar bir çok ülkeden ziyaretçi beklediklerini sözlerine ekledi.
    
     -"Öküz altında buzağı aranmaktadır"-
    
     Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahaddin Kaplan ise geçen yıl yüzde 20 büyüyen sektörde 1 milyar 481 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Bu yıl sektörde yüzde 10 büyüme ve ihracat artışı beklediklerini ifade eden Kaplan, yaşadıkları sıkıntılara da değindi. 2013'ün 2012 yılı kadar rahat olmayacağının görüldüğünü belirten Kaplan, şöyle konuştu:
     "Açık hesap satışlarımıza bir çeki düzen vermemiz, bunun için acil tedbirler almamız gerekmektedir. Çünkü bu satışlar ticari ahlakı zedeler duruma gelmiştir. Sadece ürettiğimiz malı satmayı düşünmek yerine, satıp parasını tahsil ettiğimiz kadar üretim yapmalıyız. Tezgahlarımız hiç durmadan çalışsın mantığını bırakmalıyız."
     Halı sektörünün birçok sektörü de beraberinde sürüklediğini, bu nedenle devletten de birtakım beklentileri olduğunu vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti:
     "Maalesef devletin birçok kurumu, maliye olsun, SGK olsun, gümrük olsun, ilk önce halı sektörünü incelemeye almaktadır. Biz hiç bir zaman normal denetlemeye karşı olmadık. Ama son zamanlardaki denetimlerde adeta 'öküz altında buzağı aranmaktadır'. Konuyla ilgili kurumlardan anlayış bekliyoruz.
     Diğer bir konu ise Suriye'de yaşanan iç savaş. Ortadoğu'ya transit giden tırlarımızın geçişi noktasında, Hükümetimiz ve özellikle Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın aldığı tedbir sayesinde Ro-Ro seferleri devam etti. Devletin nakliye farkını düşürmesi için Ro-Ro seferlerine ödediği destek vardı. Bunun 31 Mart'ta kaldırılacağı söyleniyor. Bu destek kaldırılırsa maliyet yine ihracatçının üzerine biner ve ihracatımız olumsuz etkilenir. Hükümetimizden Ro-Ro desteğini en az bir yıl daha sürdürmesini bekliyoruz."
     Ulaştırma Bakanlığı'nın yayınladığı bir genelgeye göre 4 metre üzerinde olan tır ve konteynerlerin yük taşıyamaması ve bazı ülkelerin gözetim raporu istemesinin de ek maliyete ve zaman kaybına neden olduğunu öne süren Kaplan, bu konuda da yetkililerden destek beklediklerini dile getirdi.
     Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesilerek, stantlar gezildi.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir