Uluslararası Yüksek Hız Semineri başladı -TCDD Genel Müdürü Karaman: "Türkiye'nin doğusundan…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Yüksek Hız Semineri başladı
  -TCDD Genel Müdürü Karaman: "Türkiye'nin doğusundan…

Uluslararası Yüksek Hız Semineri başladı -TCDD Genel Müdürü Karaman: "Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hızlı tren hatlarını geçirmek istiyoruz" -"Vatandaşların yüzde 90'ı YHT'yi gelişmişliğin göstergesi olarak görüyor ve gurur duyuyor" -UIC Yüksek Hız Direktörü Barron: -"Yüksek hızın geliştirilmesi büyük önem arz ediyor. TCDD, bu işin yapılacağı en iyi yer"

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hızlı tren hatlarını geçirmek istediklerini bildirdi.
     TCDD ile dünya demiryollarının örgütsel çatısını oluşturan Uluslararası Demiryolları Birliği'nin (UIC) ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Yüksek Hız Semineri başladı.
     Karaman, Rixos Otel'de düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın öncülüğünde demiryolu ulaşımının yeniden devlet politikası haline geldiğini ifade etti. Bu politikanın bir ayağının da çekirdek yüksek hızlı tren ağı oluşturmak olduğunu ifade eden Karaman, Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hızlı tren hatlarını geçirmek istediklerini söyledi.
     Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hatlarının hizmet verdiğini hatırlatan Karaman, Ankara-Sivas ve Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hatlarının ise yapımına devam edildiğini, Ankara-İzmir ve Bursa hatlarının ise yapımına başlanmak üzere olduğunu kaydetti.
     Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'e kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı tren, 4 bin kilometre de konvansiyonel hat yapımı gerçekleştireceklerini belirten Karaman, bunun yanı sıra mevcut demiryolu ağının yüzde 70'lik bölümünün yenilendiğini, kalan kısmını da yenileyerek, modern, konforlu ve çalışır bir demiryolu ağı haline getireceklerini bildirdi. Araç filosunun büyük ölçüde yenilendiğini, mevcut yolların sinyalli ve elektrikli hale getirilme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Karaman, 1950'den itibaren demiryolları hiç gelişmeyecekmiş gibi, organize sanayi bölgelerinin demiryolu güzergahları dışına yapıldığını, şimdi bu üretim merkezleri ve organize sanayi bölgelerinin demiryoluna bağlanması çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.
     Süleyman Karaman, Türk demiryollarında son yıllardaki büyük atılıma paralel olarak, uluslararası ölçekte Türkiye'de yapılan önemli etkinliklerin sayısının arttığına dikkati çekti. Bunlardan birinin de, ilki 2007 yılında düzenlenen Yüksek Hız Semineri olduğunu belirten Karaman, Eskişehir'de UIC ile birlikte açtıkları Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi'nin (MERTCE) 2 gün önce eğitime başladığını ifade etti. Karaman, bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik açılan bu merkeze yurt dışından da demiryolcuların gelerek eğitim alacağını belirtti.
     MERTCE şemsiyesi altında başlayan Yüksek Hız Semineri'nde, Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Almanya, Japonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ile UIC ve Avrupa Demiryolu Ajansı'ndan katılan uzmanlarca yüksek hızlı trenin her yönüyle ele alınacağını ifade eden Karaman, bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağını kaydetti.
    
     -"Vatandaş hızlı tren istiyor"-
    
     Vatandaşların yüksek hızlı tren ile ilgili görüşlerini öğrenmek için zaman zaman kamuoyu araştırması yaptıklarını ifade eden Karaman, son yaptırdıkları araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 80'inin fiyatı maliyeti ne olursa olsun kendi iline YHT istediğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 90'ının YHT ile yolculuk yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ettiğini kaydeden Karaman, yüzde 90'ının da YHT'yi gelişmişliğin göstergesi olarak gördüğünü ve gurur duyduklarını belirttiklerini söyledi.
     UIC Yüksek Hız Direktörü Ignacio Barron da demiryollarında önemli teknolojik gelişmeler yaşandığının altını çizdi. Yüksek hızın geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Barron, TCDD'nin bunun yapılacağı en iyi yer olduğunu söyledi.
     Seminerde dünya genelinden uzmanların yüksek hızı tartışacağını anlatan Barron, katkı ve çabalarından dolayı TCDD Genel Müdürü Karaman'a teşekkür etti.
    
     -3 gün sürecek-
    
     Cuma gününe kadar devam edecek seminerde yurt içi ve dışından katılan uzmanlar, Türkiye'de ve dünyada yüksek hızla ilgili ticari vizyon, yüksek hıza yönelik stratejik ögeler, yüksek hızlı sistemlerde teknolojinin gelişimi, emniyet ve güvenlik gibi konuları tartışacak.
     Seminerin ikinci gününde, yüksek hız istasyonları ile ilgili stratejik unsurlar, yüksek hız ve çevre, yüksek hızda standartlar-teknoloji transferi, araştırma ve yenilikler, yüksek hız sistemlerinde emniyet ve güvenlik konuları ele alınacak.
     Seminerin son gününde ise yabancı misafirlerle birlikte yüksek hız inşaat hattına teknik ziyaret gerçekleştirilecek.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir