Uluslararası Takografcılar Derneği: -"TÜVTURK'ü ülkemizde mevzuat gereği hizmet vermeye ve araç…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Takografcılar Derneği:
  -"TÜVTURK'ü ülkemizde mevzuat gereği hizmet 
  vermeye ve araç…

Uluslararası Takografcılar Derneği: -"TÜVTURK'ü ülkemizde mevzuat gereği hizmet vermeye ve araç muayenelerinde takograf denetimlerini ağır kusur olarak denetlemesine davet ediyoruz"

Uluslararası Takografcılar Derneği (UTD), TÜVTURK'ün mevzuat gereği hizmet vermesi ve araç muayenelerinde takograf kontrollerini ağır kusur olarak denetlemesi gerektiğini öne sürdü.
     UTD'den yapılan açıklamada, araç muayene işlemlerini yürüten TÜVTURK'ün 196 sabit ve 75 gezici istasyonları ile Türkiye'nin tamamında hizmet verdiği, ayrıca 22 istasyonda "Yola Elverişlilik Muayene Belgesi" düzenlediği hatırlatıldı.
     Açıklamada, TÜVTURK'ün ilgili yönetmelik kapsamında zorunlu olarak kontrol edilecek parçalar içerisinde bulundurulması zorunlu olan araçlar için takograf ve mühürlerinin kontrolü, takograf plakasının uygunluğunun kontrolü, şüphe varsa takograf plakasının üzerinde bulunan verilerin tekerleğin anma çevresi veya büyüklüğü ile aynı olup olmadığının kontrolü, takograf mühürlerinin veya varsa bağlantıları yanıltıcı müdahalelere karşı koruyan diğer başka araçların olup olmadığının kontrollerinde TÜVTURK'ün çifte standart uyguladığı ileri sürüldü.
     Takograf Cihazları Damgalama ve Muayene Yönetmenliği gereği belirli durumlarda ve belirli taşıtlarda kullanılması şart koşulan takograf cihazının yapılan araç muayenelerinde hafif kusur olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "AB ülkelerine taşımacılık yapan araçlarda ise TÜVTURK tarafından Yola Elverişlilik Muayene Belgesi düzenlemektedir. Bu konuda takograf ağır kusur olarak değerlendirilmesine rağmen Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'nın yayımladığı 4 Şubat 2013 tarihinden itibaren 2013 yılında uygulanacak kusurlar tablosuna bakıldığında takograf hafif kusur olarak yansımaktadır.
     Ülkemizde bakıldığında, mevzuat gereği çalışmayan veya hiç araçta bulunmayan takograf hafif kusur olarak araç muayeneden geçerek trafik denetiminde ise araçlar mevzuat gereği trafikten men edilmektedirler. Bu konuda TÜVTURK'ün mevzuata uymamasından dolayı büyük zararlar oluşmaktadır. TÜVTURK'ü ülkemizde mevzuat gereği hizmet vermeye ve araç muayenelerinde takograf denetimlerini ağır kusur olarak denetlemesine davet ediyoruz. Aksi taktirde tazminat konusunda oluşan haklarımızın taleplerini arz edeceğimizi beyan ederiz."
    
    
    

Bu haberi 318 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir