Uluslararası Sürücü Sınavları Yetkilileri Komisyonu 44. Kongresi -Kongre TÜV SÜD Türkiye'nin ev…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Sürücü Sınavları Yetkilileri Komisyonu 44. Kongresi
  -Kongre TÜV SÜD Türkiye'nin ev…

Uluslararası Sürücü Sınavları Yetkilileri Komisyonu 44. Kongresi -Kongre TÜV SÜD Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlendi -TÜV SÜD Türkiye Genel Müdürü Rıfat Pergel" "On binden fazla sürücü testi bizim kurumumuzdan gerçekleştirilmekte, vereceğimiz destekle sürücüleri bilgilendireceğiz"

Uluslararası Sürücü Sınavları Yetkilileri Komisyonu'nun (International Commission for driver testing - CIECA) 44. kongresi, TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve Kalite Denetim (TÜV SÜD Türkiye) ev sahipliğinde İstanbul'da yapıldı.
     Türkiye'de ilk defa düzenlenen CIECA kongresinde konuşan TÜV SÜD Türkiye Genel Müdürü Rıfat Pergel, komisyona üye olduktan sonra çok kısa bir süre içinde kongreyi organize ettiklerini belirterek, "Bu anlamda çok özel bir kongreden bahsediyoruz. Cieca uluslararası üyelerden oluşmakta aynı zamanda uluslararası ekonomik entegrasyon örgütlerinin işbirliği içinde çalışmaya devam etmekte. Bu sebeple ülkemiz için çok önemli bir fırsata sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Özellikle sürücü kalitesinin geliştirilmesi yol güvenliğinin sağlanması için, Türkiye'deki süreçlerimizi geliştirmemiz için önemli bir fırsattan bahsediyoruz. Bu yılki kongre mode teknolojilere, eğitime ve de yol kullanıcıları için testlerin nasıl kullanılacağına odaklanacak" değerlendirmelerinde bulundu.
     TÜV SÜD Türkiye'nin bu kongreyi topluma biraz katkıda bulunabilmek, bir şeyleri geri verme fırsatı olarak gördüğünü dile getiren Pergel, "Bu şekilde de zaten trafik güvenliğinin artırılmasına da katkıda bulunacağız. TÜV SÜD, bu şekilde zaten uluslararası ileri gelen teknik hizmet organizasyonlarından biri olmuştur, bunlar yapılırken bütün segmentler arasında sertifikasyon ve sınav alanında devam edilir. On binden fazla sürücü testi bizim kurumumuzdan gerçekleştirilmekte, TÜV SÜD'ün sürücü testlerinde 100 yılı aşkın bir deneyimi var aynı zamanda ilk testleri düzenleyenlerden biri. Vereceğimiz destekle sürücüleri bilgilendireceğiz" diye konuştu.
     CIECA Başkanı Kari Hakuli de Komisyonun sürücü testleri için kurulmuş ve sürücü testleri konusunda çalışan bir uluslararası kuruluş olduğunu belirterek, "Bu yılki kongrenin teması mode teknoloji, sınava girenler ile sınayanların standartlarının yükseltilmesi. Çok derin stratejik hedeflerimiz var. Bunların biri yolları kullanan kişilerin eğitilmesi ve geliştirilmesidir. Yol güvenliğinin artırılması, o yolları kullanan insanların eğitim ve öğretim görmüş olmalarına bağlıdır. Bu eğitimlerden sonra ancak yolların güvenliğini sağlayabiliriz. Şimdi Avrupa Birliği de CIECA da geleceğe bakıyor. Biz de CIECA'nın gelecekte nereye gidebileceğini algılamaya çalışıyoruz ki politikalarımızı ona göre geliştirelim" dedi.
     Hakuli, AA muhabirinin soruları üzerine, Türkiye'de ilk kez kongre yaptıklarını vurgulayarak, "Her yıl bir kongre düzenliyoruz ve her yıl üyemiz olan bir ülke bu kongreye ev sahipliği yapıyor. Son olarak TÜV SÜD Türkiye bizim üyemiz oldu, onlar da bu yıl kongrenin Türkiye'de yapılmasını istediler" dedi.
     Gelecekte Türkiye'de sürücü ehliyeti verme konusunda CIECA'nın otorite olup olamayacağı konusuna ise Hakuli, "Bu konuda söz söyleme yetkimiz yok. Bu konuda tek yetki Türk resmi makamlarına ait, buna onlar karar verecek" ifadesini kullandı.
     Hakuli, kongrenin amacına ilişkin ise şunları şunları kaydetti:
     "Her kongrede özel bir konu oluyor. Bizim sürücü sınavları ile ilgili birçok ülkeden üyemiz var. Bu kongrenin en başta amacı bu üyelerin birlikte bir araya gelmeleri, fikir alışverişinde bulunmaları, edinmeleri ve evlerine götürmeleri. CIECA bütün bu sınavları yapan kurumların buluştuğu platform. Asıl amacımız yeni ne yapabiliriz onu konuşmak. Son olarak da Avrupa'daki sınavları ortak bir hale getirdik. Amacımız Avrupa içinde eğitimleri de standart hale getirmek. Türkiye'de bulunduğum süre içinde trafik konusunda olumlu adımlar atıldığını öğrendim. özellikle araç muayenelerinde çok yenilik ve modernize olduğunu öğrendim. Araç muayeneleri ve sürücü sınavları arasında birebir ilişki olup olmadığını bilmiyorum ama gelecekte birbirini etkileyeceğini öğrensem de buna şaşırmayacağım. Trafik kazalarında önemli faktörleri düşündüğümüzde insani faktörlerin çok daha önemli olduğunu görüyoruz. Sürücü eğitimlerini ve sınavlarını iyileştirirsek gelecekte daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. Trafikte en önemli konu sürücü."
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir