Uluslararası Mücevherat, Sanat ve Malzemeleri Fuarı açıldı -Rotaforte Pazarlama İletişim Müdürü…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Mücevherat, Sanat ve Malzemeleri Fuarı açıldı
  -Rotaforte Pazarlama İletişim Müdürü…

Uluslararası Mücevherat, Sanat ve Malzemeleri Fuarı açıldı -Rotaforte Pazarlama İletişim Müdürü Tülin Bozkurt Bulut: -Fuara, 15-20 bin civarı ziyaretçi bekliyoruz. Ancak Ortadoğu'daki çatışmalar ve Avrupa'daki kriz, fuarı olumsuz etkiliyor. Bir önceki fuarda çok büyük oranda ziyaretçi vardı, bu fuarda düştü"

İstanbul Uluslararası Mücevherat, Sanat ve Malzemeleri Fuarı (İstanbul Jewelry Show Ekim 2012) İstanbul Fuar Merkezi'nde (CNR Expo) açıldı.
     AA muhabirine fuar hakkında bilgi veren Rotaforte Pazarlama İletişim Müdürü Tülin Bozkurt Bulut, fuara üreticiler, marka temsilcileri, makine üreticileri, ithalat ve ihracatçıların katıldığını belirtti.
     Fuar kapsamında ilginç şovların da olacağına değinen Bulut, "İçi altın ve mücevher ile dolu küvette bir manken altın suyu ile duş alacak. Yine 50 bin dolarlık Hürrem yüzüğünün çok dikkat çekeceğine inanıyoruz" dedi.
     Bulut, fuarın sektörün ihracata başlamasına büyük katkı sağladığını ifade ederek, şöyle konuştu:
     "Yurt dışından çok alıcı geliyor. Özellikle Ortadoğu, Rusya, Suudi Arabistan, Ürdün'den. Dolayısıyla ihracat anlamında büyük verileri var fuarın. Ortadoğu ülkeleri daha çok altına yönelik mallar alamaya geliyor. Rusya, Amerika pırlantalı ürünleri tercih ediyor. Tamamen profesyonellerin gezdiği bir fuar olduğu için perakende satış yok. Büyük siparişler veriliyor bu fuarda.
     Yerli yabancı 653 firmamız var. Fuara, 15, 20 bin civarı ziyaretçi bekliyoruz. Ancak Ortadoğu'daki çatışmalar ve Avrupa'daki kriz, fuarı olumsuz etkiliyor. Bir önceki fuarda çok büyük oranda ziyaretçi vardı, bu fuarda düştü."
     Güvenlik konusuna büyük önem verdiklerini vurgulayan Bulut, "Fuarın içinde sivil polislerin de olduğu güven TİM'leri bulunuyor. Kapalıçarşı ve Kuyumcukent'ten ürünler buraya gelirken yollarda da güvenlik önemleri alındı. Bu zamana kadar geçen yıl bir hırsızlık olayı oldu ama o da yakalandı" diye konuştu.
     Bulut, Türkiye'nin 2011'de dünya değerli mücevherat ihracatında 11. sırada yer aldığını, altın mücevherat ihracatında İtalya'dan sonra ikinci sırada bulunduğunu belirterek, "Türkiye'nin altın mücevherat ihracatı 2011'de 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat yapılan başlıca ülkeler, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Kazakistan, Rusya Federasyonu, ABD, Litvanya, Almanya ve İtalya'dır. Türkiye, altın mücevherat pazar büyüklüğü açısından Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük beş pazarı arasında yer alırken, üretimde de Hindistan ve İtalya ile birlikte ilk üç ülke arasında bulunmaktadır. Türkiye yıllık olarak 400 ton altını işleme kapasitesine sahip. Ülkemizde her yıl yaklaşık 250-300 ton altın mücevherat üretilmektedir. Sektörde yaklaşık 250 bin kişi istihdam edilmektedir" diye konuştu.
    
     -Fuar, Pazar gününe kadar açık kalacak-
    
     7 Ekim Pazar gününe kadar kadar sürecek olan fuar, Mehteran geçişi ile açıldı. Milyonlarca lira değerindeki ürünlerin sergilendiği fuar, sektörün önde gelenlerini 10 binden fazla yeni ve farklı ürünle buluşturdu. 22 bin metrekarelik alanda on binlerce ürünün sergilendiği fuarda, sektörün önde gelen 425'i yerli, 25'i farklı ülkeden 228 yabancı olmak üzere toplam 653 firma ve marka bir araya geldi. 13 bin yaka kartı gönderilirken, 1500'ün üzerinde ön-kayıt yapıldı. Fuar, bu yıl özellikle Suudi Arabistan, Ürdün, Rusya'dan alıcı ve alım heyeti ile zenginlik kazandı. Fuar, sadece sektör yetkililerine açık olarak düzenlendi.
    
     -Güvenlik Önlemleri-
    
     Fuarda, firmaların stantlarındaki kendi güvenlik sistemleri dışında fuar alanının tamamı için de güvenlik önlemleri artırıldı. Tüm katılımcı firmalar ve ziyaretçiler turnike ve x-ray kontrolünden sonra, kimlik bilgileri ile doğrulanan özel barkodlu yaka kartları ile fuara giriş yaptı. Geniş alanlarda ise özel kamera-alarm sistemleri, özel güvenlik ekipleri, sivil güvenlik teşkilatı, dış alanlarda ise özel timler fuarın güvenliği için hazır bulundu. 500'den fazla özel güvenlik ekibinin, 7/24 çalışacağı organizasyonda sivil ve resmi emniyet güçleri de görev aldı.
     Bu yıl ilk kez, emniyet yetkilileri kapı girişlerinde özel güvenlik ve organizatör firma yetkilileri ile kimlik sorgulama,doğrulama yapmaya başladı. Özel güvenlik ve emniyet ekipleri, otoparklardan, yiyecek bölümüne, depolardan tüm salonlara kadar fuar alanının her noktasında bulunacak. İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen sivil emniyet mensupları, gerekli gördüğü takdirde potansiyel suçluları yakın takibe alacak.
     Çok sayıda kamera ile izlenen fuarda, sadece özel güvenlik ve emniyet ekiplerinin girebildiği bir "izleme odası" bulunuyor. 4 gün boyunca fuar giriş çıkışları ve genel alanların tümü, CCTV sistemi ile çalışan ve kayıt yapabilen yüksek çözünürlüklü kameralarla izlenecek. Fuarda ayrıca 24 saat izlenen bir zırhlı çelik kasa da bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir