Uluslararası Marka Zirvesi -TPE Başkanı Habip Asan: -"Etkin markalaşma stratejisinin ön koşulu,…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Marka Zirvesi
  -TPE Başkanı Habip Asan:
  -"Etkin markalaşma stratejisinin ön koşulu,…

Uluslararası Marka Zirvesi -TPE Başkanı Habip Asan: -"Etkin markalaşma stratejisinin ön koşulu, başta uluslararası tescil uygulamaları olmak üzere başka ülkelerin marka tescil süreçlerinin bilinmesidir"

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, üretim ve pazarlamanın yapıldığı hedef pazarlarda marka korunması elde etmeyen firmaların, üretimlerinin durdurulması, pazardaki ürünlerinin toplatılması, tazminat ve hapis cezaları gibi risklerle karşı karşıya kalabildiğini anlatarak, etkin markalaşma stratejisinin ön koşulunun başka ülkelerin de marka tescil sürecinin bilinmesi olduğunu belirtti.
     İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen Marka Tescili ve Korumasında Uluslararası Uygulamalar Sempozyumu'nda konuşan Asan, Türk sanayisinde, ekonomisinde yaşanan gelişmelerle birlikte, bu tip etkinliklere ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Özellikle üniversiteler eliyle gerçekleştirilmesinin daha da önemli olduğuna işaret eden Asan, "TPE olarak üniversiteleri, sınai mülkiyet sistemine entegre etmek, sınai mülkiyet sisteminin en önemli aktörleri haline getirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Nitekim geçtiğimiz yıl Avrupa Patent Ofisi işbirliğiyle uygulamaya koyduğumuz 'Üniversitelerde sınai mülkiyet bilgisinin yaygınlaştırılması' projesiyle bu alanda çok önemli mesafe katettik." dedi.
     TPE Başkanı Asan bundan sonra üniversitelerde daha etkin çalışacaklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:
     "Markalar, Ar-Ge'den planlamaya, üretimden pazarlamaya, modadan tasarıma, bir ürüne üretim aşamasında yapılan bütün yatırımları tüketiciye sunma aracı olarak önemini her geçen gün artırıyor.
     Marka ve markalaşma kavramları, firmalar için faaliyet alanlarının en önemli değişkeni konumuna gelmiş bulunmaktadır. Üretim teorisyenlerinin 80'li yıllarda ortaya koyduğu, 'Başarılı şirketler öncelikli olarak ürünler yerine markalar üretmelidir.' teoreminin ne kadar yerinde olduğu bugün çok daha iyi anlaşılıyor."
     Güçlü markaların, güçlü bir altyapıya, uzun çalışmalara ve büyük maliyetlere gerek duyduğuna vurgu yapan Asan, bütün çabaların sonucunda ortaya çıkan markaların etkin bir şekilde korunmasının ise zorunluluk olduğunu ifade etti.
     Habip Asan marka taklitlerine karşı mücadelenin ve markaların korunmasının en etkili yolunun markaların tescil edilmesi olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:
     "Uluslararası ticaretteki gelişmelere paralel olarak, firmaların dünyanın hemen her bölgesine ürün pazarlamaya başladığı bir dönemde, markaların sadece ulusal düzeydeki tescillerinin yeterli olmayacağı, etkin bir marka kurulması için hedef pazarların tamamında marka korunmasının gerekliliği aşikardır.
     Üretim ve pazarlamanın yapıldığı hedef pazarlarda marka korunması elde etmeyen firmalar, üretimlerinin durdurulması, pazardaki ürünlerinin toplatılması, tazminat ve hapis cezaları gibi risklerle karşı karşıya kalıyor.
     İşletmelerin bu riskleri bertaraf edebilmelerinin yolu, etkin bir markalaşma stratejisine sahip olmasından geçiyor."
     Etkin markalaşma stratejilerinin ön koşulunun, başta uluslararası tescil uygulamaları olmak üzere başka ülkelerin marka tescil süreçlerinin bilinmesi olduğuna işaret eden Asan, bu anlamda bugünkü etkinliğin çok faydalı olacağını kaydetti.
    
     -Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı, İstanbul'da markayı anlatacak
    
     Sempozyum kapsamında, Amerika'dan, Japonya'dan, Almanya'dan ve İtalya'dan İstanbul'a gelen, markaların yetkili isimleri, 2 gün sürecek etkinlik boyunca uluslararası marka tescili ve koruması hakkında fikir alışverişinde bulunacak.
     Aralarında Birleşmiş Milletler (BM)'e bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ile Avrupa Birliği (AB) Marka ve Tasarım Ofisi (OHIM) yetkililerinin de bulunacağı oturumlarda panelistler markayı anlatacak.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir