Uluslararası İstanbul Finans Kongresi

  • Yazı boyutu
Uluslararası İstanbul Finans Kongresi

HSBC Türkiye Genel Müdürü Spurling:"İstanbul uluslararası finans merkezi olma yolunda hızla gelişti, muazzam potansiyeli var. 1,8 milyar dolarlık yatırımla, 20 milyar dolar getiriyi geri alacağını hesapladık"

HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling İstanbul'un uluslararası finans merkezi olma yolunda hızla geliştiğini ve muazzam potansiyeli olduğunu belirterek, "1,8 milyar dolarlık yatırımla, 20 milyar dolar getiriyi geri alacağını hesapladık" dedi.
     Spurling, Okan Üniversitesi'nce düzenlenen "İstanbul'un finans merkezi olma yolunda hedefler ve stratejiler" konulu Uluslararası İstanbul Finans Kongresi'nde yaptığı konuşmada, İstanbul'un uluslararası finans merkezi olmak için açıklık, uluslararası bir bakış açısına sahip ama yerel yetenekleri olan insanlar ile uygun bir iş ortamını hedeflemesi gerektiğini ifade ederek, "İstanbul'un uluslararası finans merkezi olmasında bu 3 nokta kilit rol oynuyor" dedi.
     Londra'nın açıklık üzerinden geliştiğini, zenginliğini açıklığına ve uluslararası olmasına borçlu olduğunu anlatan Spurling, İstanbul'un da şimdiden açık olmaya doğru yüzünü çevirdiğini, 9 yıl önce bankaların yüzde 33'ü ya tamamen ya da kısmen yabancı sermayenin elinde iken, şimdi bu oranın yüzde 52 olduğunu söyledi.
     Spurling, bu bankalar arasında batı bankalarının da bir şeyler öğreneceği kadar mükemmel çalışan Türk bankaları olduğunu, bu bankaların uluslararası karakterde olması gerektiğini kaydetti.
     Son dönemde sigorta, faktoring menkul kıymetler ve diğer finans alanlarında da gelişme olduğunu, bu tür gelişmelerin İstanbul'u yukarı doğru taşıyacağını anlatan Spurling, İstanbul'un finans merkezi olmasında uygun vergi kurallarının da önemli olduğunu söyledi.
     Spurling, HSBC Türkiye'de 7 bin kişinin çalıştığını ve bunların içinde yaklaşık 80 tane yabancı bulunduğunu, ancak sadece 9 Türk'ün yurt dışına gönderildiğini belirterek, "Umuyorum ben buradan ayrılana kadar Türkiye'nin dışına buraya çağırdığımızdan 3 kat daha fazla yetenek gönderebiliriz. Yurt dışında kalıp orada becerilerini geliştirirler. İstanbul'un her şeyi var, ama o kadar yabancı çalışan yok" dedi.
    
     -"HSBC'ye 5 yılda çok yatırım yapacağız"-

    
     İstanbul'a atandığında HSBC'nin ne kadar büyük olduğunu bilmediğini dile getiren Spurling, "Önümüzdeki 5 yıl içinde çok yatırım yapacağız. Ama ben İngiltere'de iken bunu bilmiyordum. İki yıldır buradayız, şaşkına dönmüş durumdayım. Tarih, kültür, insanların yeteneği, konukseverlik... İstanbul çok güzel bir kent ve uluslararası finans merkezi olmanın çok iyi adayı. Türkler en gururlu uluslardan bir tanesi. Bu gurur ve öykü Türkiye'nin dışına çıkmış değil. HSBC Türkiye olarak bu konuda yardım etmek isterim. Türkiye'nin şaşırtıcı satılacak şeyleri var. Bağımsız Devletler Topluluğundan ne kadar çok telefon geliyor bana 'ne zaman ayrılacaksınız görevinize talibiz' diye. Ticari ve politik açıdan Türkiye yükseliyor" diye konuştu.
    
     -"İstanbul'u iyi anlatmalıyız"-
    
     Spurling, "İstanbul uluslararası finans merkezi olacaksa İstanbul'u iyi anlatmalıyız. Kendi yeteneklerinizin ne kadarı yurt dışına gidip geri gelecek bu önemli. Dışardaki Türkler, Türkiye'de var olan fırsatların gittikçe bilincine varıyorlar. Uluslararası anlayışa sahip yerel yetenek geri geliyor" dedi.
     New York'ta doları koruma çabasının da burasının İngiltere karşısında rolünü azalttığına işaret eden Spurling, "Düzenleme, vergileme ve altyapı... Londra her üçüne birden yatırım yaptı. Son 10-15 yılda otobüs, metro, telefon, geniş bant, ofis ve trafiğe yatırım yaptı. Eğer yetenekleri çekeceksek bunlar çok önemli. Ama en önemlisi düzenlemeye yatırım yaptı. Çok önemli finansal reformlar yapıldı. Londra altyapının düzenlemenin, vergilendirmenin, uluslararası sermayenin çekilmesi açısından son derece iyi bir örnek" diye konuştu.
     Spurling, uluslararası finans merkezleri endeksinde Türkiye'nin 75 ülkenin arasında 71. sırada olduğunu belirterek, "Türkiye'nin uluslararası finans merkezi olmada ihtiyacı altyapı, hukuk, vergilendirme ve iş ortamı" dedi.
     Finans merkezlerinde uzmanlaşmış mahkemeler, tahkim merkezleri, daha basit vergi sistemlerinin tutarlı, adil ve saydam olabilmesinin gerektiğine işaret eden Spurling, İstanbul finans merkezi olacaksa o zaman kurallar bakımından uluslararası finans kurumlarıyla uyumlu olması gerektiğini söyledi.
    
     -"İngilizce muhasebe kayıtları"-

    
     Spurling, uluslararası finansal firmaların İstanbul'a gelmesinde en önemli şeyin İngilizce olarak muhasebe standartlarına göre çalışmaları olduğunu, kendi muhasebe sistemlerine, kendi kurallarına ihtiyaçları olduğunu ve burada da bu dengeyi kurmak gerektiğini söyledi.
     Spurling, "Her şeyin İngilizce olduğu bir finans merkezi olsun demiyorum ama uluslararası finans merkezi olmak için bu tür tartışmalara açık olmamız gerekir. Havalimanları, kara yolları, oteller, binalar önemli. Yabancı insanlar buraya gelip çalışacaksa onlar için uygun konutların yapılması da kritik önem taşıyor" dedi.
     İstanbul'un uluslararası finans merkezi olma yolunda hızla geliştiğini, muazzam potansiyeli olduğunu dile getiren Spurling, "1,8 milyar dolarlık yatırımla, 20 milyar dolar getiriyi geri alacağını hesapladık. Hukuk altyapısı, basit vergi sistemi, fiziksel altyapıyı, ürün ve hizmetleri, insan kaynaklarını geliştirin. Finans merkezini bir yapı olarak oluşturun. Bütün bunları geliştirmek için bir kanal lazım. Dışarda Türkiye'nin ne kadar iyi ülke, İstanbul'un ne kadar iyi şehir olduğunu anlayamıyorlar. Bunları yaparsak nasıl merkez olmasını istediğimize karar verirsek, bir bağlantı merkezi mi, ülke için merkez mi buna karar verince İstanbul mutlaka ilerleyecektir" diye konuştu
     Ağaoğlu Grup Genel Müdürü Hasan Rahvali, İstanbul'un finans merkezi olmasında rol almak istediklerini, bunun için de görev talep etmek istediklerini söyledi.
    
 


Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir