Uluslararası İstanbul Finans Kongresi -Takasbank Başkanı Ulus: -"Takasbank'ın hedefi uluslararsı…

  • Yazı boyutu
Uluslararası İstanbul Finans Kongresi
  -Takasbank Başkanı Ulus:
  -"Takasbank'ın hedefi uluslararsı…

Uluslararası İstanbul Finans Kongresi -Takasbank Başkanı Ulus: -"Takasbank'ın hedefi uluslararsı takas ve saklama kuruluşu olmak. Ayrıca bütün hizmetleri uluslararası standartlarda vermektir"

Takasbank Başkanı Murat Ulus, "Takasbank'ın hedefi uluslararası takas ve saklama kuruluşu olmak. Ayrıca bütün hizmetleri uluslararası standartlarda vermektir" dedi.
     Ulus, Okan Üniversitesi'nce düzenlenen "İstanbul'un finans merkezi olma yolunda hedefler ve stratejiler" konulu Uluslararası İstanbul Finans Kongresi'nde, "İstanbul Finans Merkezi Projesi Kapsamında Kurumlara Düşen Görevler" konulu oturumda Kongre Başkanı Prof. Dr. Suat Teker'in sorularını yanıtladı.
     İstanbul Finans Merkezi çerçevesinde 71 eylem planı oluşturulduğunu, Takasbank'ın da 6'sında sorumluluk üstlendiğini belirten Ulus, Takasbank'ın sağlıklı bir şekilde hizmetlerini etkinleştirmesi ve standartlarını geliştirmesinin İstanbul finans merkezine ciddi katkı yapacağını ifade etti.
     Ulus, bu kapsamda mevcut hizmetlerini uluslararası standartlara taşımak için çalışmalara başladıklarını, bu çerçevede öncelikle Acil Durum Merkezi'ni Ankara'ya taşıdıklarını, bilgi güvenliği sertifikasyon programlarına başladıklarını anlattı.
     Ulus, bütün bunların yetmeyeceğini, hizmetlerini bölge ülkelerine de vermeleri gerektiğini, bu çerçevede uluslararası takas ve saklama hizmetleri verme noktasında çalışmalarını da devam ettirdiklerini bildirdi.
     Murat Ulus, "Takasbank'ın hedefi uluslararası takas ve saklama kuruluşu olmak. Ayrıca bütün hizmetleri uluslararası standartlarda vermektir" dedi.
    
     -"İstanbul 71. sırada"-
    
     Dünyada finans merkezlerine ilişkin hazırlanan son raporda 77 şehrin incelendiğini ve İstanbul'un 61. sırada yer aldığını dile getiren Ulus, 14 faktörün değerlendirildiğini ve temel sorunlardan bazılarının uluslarası piyasalara erişim, insan kaynakları, hukuki altyapı olduğunu, Takasbank'ın da hukuki altyapı eksikliği bulunduğunu söyledi.
     Ulus, yeni SPK Kanunu'nun hayata geçmesiyle hukuki altyapı sorununun da tamamen çözüleceğini kaydetti.
     Türkiye'de vergi kanunlarının her yıl değiştiğini, böyle bir yerin finans merkezi olması noktasında ciddi sorun olduğunu dile getiren Ulus, Türkiye'de hukuki altyapıyı sağlıklı zemine oturtmanın önemli olduğunu, SPK Kanunu ile de bunu elde etmiş olacaklarını kaydetti.
     Dünyada türev ürünlerinin toplam büyüklüğünün dünya gayri safi milli hasılasının yaklaşık 10 katı olduğunu ve 600 trilyon dolarlık yıllık işlem gerçekleştirildiğini dile getiren Ulus, bunun yaklaşık yüzde 40'ının Londra'da yürüdüğünü, Londra'nın stabil bir hukuka sahip olduğunu, hem dil anlamıyla hem de bütün finansal piyasaların merkezlerinde, orada temsilcilikleri ya da şubeleri bulunduğunu anlattı.
     Ulus, Türkiye'de de son 10 yılda ciddi anlamda bir gelişme olduğunu, Türkiye'nin Orta Asya, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Ortadoğunun pekçok ülkesine rahatlıkla hitap edebilecek konumda bulunduğunu, bu potansiyeli kinetiğe dönüştürme açısından takas ve saklama kuruluşlarının yapması gereken şeyin; uluslararası rekabete açık halde altyapılarını hazırlamaları gerektiğini söyledi.
    
     -Merkezi karşı taraf projesi-
    
     Takasbank'ın teknoloji açısından sorunu bulunmadığını, mevduatın gelişmesiyle çevre ülkelerde sermaye araçlarına yatırım yapan yatırımcıların takas ve saklama işlemlerini verebilecek altyapıya sahip olmaları gerektiğini ifade eden Ulus, o kapsamda da İMKB ile birlikte pekçok proje yürüttüklerini anlattı.
     Ulus, uluslararası kuruluşlarla rekabet edebilmek için Merkezi Karşı Taraf projesinin tam olarak hayata geçmesi gerektiğini, SPK'da buna ilişkin altyapının yerine getirildiğini kaydetti.
     Bu yıl sonu itibariyle vadeli işlemler piyasasıyla tam merkezi karşı taraf çalışmalarını bitirmiş olacaklarını ifade eden Ulus, "2013 yılında ise İMKB ile olan çalışmalarımızı bitirip, İMKB'de hisse senetleri, tahvil ve repo piyasasına da merkezi karşı taraf çalışmalarımızı bitireceğiz. SPK ile yaptığımız çalışmalar çerçevesinde de tezgah üstü ürünlerin bir kısmının borsalara veya organize piyasalara dönüştürülmesi ve Takasbank tarafından merkezi karşı taraf görevini yerine getirme çalışmalarını 2013 yılı sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu da İstanbul'un finans merkezi olmasında bankamıza düşen önemli bir görev" dedi.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir