Uluslararası İş Forumu -Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov: -"Uluslararası ekonomik iş…

  • Yazı boyutu
Uluslararası İş Forumu
  -Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov:
  -"Uluslararası ekonomik iş…

Uluslararası İş Forumu -Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov: -"Uluslararası ekonomik iş birliği küresel rekabeti arttırmak için tek olanaktır"

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, "Uluslararası ekonomik iş birliği küresel rekabeti arttırmak için tek olanaktır" dedi.
     Ivanov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nun, Makedonya ve Türkiye arasındaki dostluktan ve TOBB'un ülke ekonomisinin gelişimindeki rolünden dolayı bu forumda bulunduğunu belirterek, TOBB'un odalar ve borsalar arasında birlik sağlamak, mesleklerin gelişimini düzenlemek, üyeler arasında dürüstlüğü geliştirmek ve muhafaza etmeyi amaçladığını kaydetti.
     Dünyanın bugün küresel, ekonomik, siyasi ve güvenlik riskleriyle karşılaştığını ifade eden Ivanov, "Uluslararası ekonomik iş birliği küresel rekabeti arttırmak için tek olanaktır. Bu işbirliği dünyadaki ekonomik şartlarda yarışabilmek için ulusal ticari rekabetin güçlenmesini sağlamaktadır" diye konuştu.
     Ivanov, bu realitede, Makedonya ve Türkiye arasındaki geleneksel iyi ilişkilerin bulunmasından dolayı memnuniyet duyduğunu anlatarak, şunları söyledi:
     "Bu olgu iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlenmesine olumlu etki etmektedir. İki ülkenin arasındaki ekonomik iş birliğinin arzu edilen seviyeye gelmediğini düşünüyorum. Bu amaçla Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti ekonomi planında mevcut tüm kapasiteleri kullanabilmek için ek çaba göstermektedir. Özel sektör ve özellikle girişimci ruhu global dünyada öncü gücü oluşturmaktadır. Bu güç ekonominin büyümesini sağlamakta, işsizliği azaltmakta ve ilerleme yolunu açmaktadır. Sabit ve uzun vadeli ekonomik büyüme ve gelişme ebedi olabilir. Bu tür yaklaşım gelecek için vizyonu açık, rekabet ile karşı karşıya gelebilecek becerikli, kendilerinden emin liderlerin oluşmasını ve hazırlanmasını sağlamaktadır. Tabii ki risk almak için cesaret, başarıya ulaşmak için yaratıcılık ve motivasyon gerekmektedir. Bugünkü buluşmamızın iş birliğimizin gelişmesi için yeni ufukların ve fikirlerin oluşumuna katkısı olduğu gibi, iş ve özel sektörünün gelişimine yardımcı olacağına inanıyorum."
     Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, forumun açılışına katılan Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya plaket takdim etti. Daha sonra aile fotoğrafı çekildi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir