Uluslararası İş Forumu (IBF) Sonuç Bildirisi -Sonuç Bildirisinden: "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da…

  • Yazı boyutu
Uluslararası İş Forumu (IBF) Sonuç Bildirisi
  -Sonuç Bildirisinden: 
  "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da…

Uluslararası İş Forumu (IBF) Sonuç Bildirisi -Sonuç Bildirisinden: "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler sonrasında, İslam ülkelerinin kalkınması için önemli bir fırsat penceresi bulunmaktadır"

Uluslararası İş Forumu (IBF) Sonuç Bildirisi'nde, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler sonrasında, İslam ülkelerinin kalkınması için önemli bir fırsat penceresi bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.
     MÜSİAD tarafından organize edilen 16. Uluslararası İş Forumu'nun (IBF) sona ermesinin ardından Forumda gerçekleşen çalışmalara ve IBF Yönetim Kurulu'nca alınan kararlara ilişkin sonuç bildirisi yayımlandı.
     MÜSİAD Bildirisinde şu ifadelere yer verildi:
     "İslam ülkelerinin iktisadi ve siyasi olarak topyekun yükselmesi ancak her ülkenin tek tek gelişme yönünde gösterdiği bireysel çaba ile mümkün olurken, küresel iktisadi ve siyasi platformlarda İslam dünyasının sesinin daha yüksek duyulması, İslam ülkelerinin birbirleriyle koordineli ve toplu bir şekilde hareket etmesiyle mümkün görünmektedir. Özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler sonrasında, İslam ülkelerinin kalkınması için önemli bir fırsat penceresi bulunmaktadır."
     Oluşan fırsatların tüm İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerince yakından izleyip değerlendirmesinin, İslam dünyasının topyekun kalkınmasının ve bunun sonucu olarak adaletli bir güç odağı olmasının önünü açacağına işaret eden bildiri, şöyle devam etti:
     "İslam dünyasının yükselişi için iş adamlarının, akademisyenlerin ve politika yapıcıların bir araya gelerek sürdürülebilir kalkınma yolunda fırsat ve zorlukları tespit edip, somut ve gerçekçi projeler üzerinden kalkınma patikasını ülke halkları ile birlikte örmesi gerekmektedir. Bu anlamda, Uluslararası İş Forumu (IBF) bu ihtiyaca cevap verecek nitelikte çalışmaları ile İslam dünyasının her köşesindeki iş adamı, akademisyen ve politika yapıcıları bir araya getirerek, bilgi birikimin etkinlikle dağılması ve tek tek her ülkenin kalkınma yolunda hızla ilerlemesi için kıymetli bir zemin oluşturmaktadır."
     IBF Yönetim Kurulu toplantısında, sektörel ve bölgesel teşvikler sağlayarak kümelenme stratejilerinin uygulanması, teknoloji transferi neticesinde küresel teknolojik birikiminden faydalanılması, islam ülkeleri arasında ortak kurumsal altyapılar ve finansal kaynakların geliştirilmesi, beşeri sermaye ve iş gücünü artırıcı programların hazırlanıp uygulamaya konulması ve İslam ülkelerinin gelişmesi için çalışma yapılacak ana hususlar olarak belirlendi.
     Bu yılki teması "İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinde ekonomide ve siyasette yükselme zamanı" olarak belirlenen foruma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 20 ülkeden 25 misafir bakan ve 86 ülkeden 5 bin iş adamı katıldı.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir